Żywopłot liściasty - nabyć odpowiednie rośliny i po sprawie

Żywopłoty liściaste są jednymi z najmniej skomplikowanych przy pielęgnacji i niewiele kosztujących żywopłotów jakie da się stworzyć. Nie zaledwie osłonią przed ciekawskimi przechodniami bądź też intensywnych wiatrem, lecz też okazują się być istotne ze względów ekologicznych, gdyż spełniają rolę jako miejsce do schronienia się dla ptactwa. Najbardziej popularnymi roślinnościami, które służą do uformowania żywopłotów liściastych zdają się być berberys, ligustr oraz bluszcz.

Berberys przede wszystkim z uwagi na ciernie, które nie tylko chronią ogród, ale są także siedliskiem ptaszyny w okresie lęgu oraz w porze zimowej. Dodatkowo ich owoce są wykorzystywane w porze zimowej jako pokarm dla ptactwa. Berberysy zdają się być ponadto niewyobrażalnie nieskomplikowane w uprawie, gdyż mają niskie wymagania. Dodatkowo żywopłot z berberysów prezentuje się niepospolicie atrakcyjnie na poziomie kolorystycznym, gdyż bierze się tu odmiany o ciemnoczerwonych listkach. Uda się bez trudu to sobie zobrazować, znajdując w przeglądarce „ żywopłot z berberysu , krzewy na żywopłot”.

Ligustry są idealnymi roślinnościami na żywopłot, ze względu na ich ciemnozielony odcień liści. Ponadto bardzo dobrze tolerują one cięcie i zdołają rosnąć na każdym stanowisku, wręcz tym z lekka zacienionym. Zdają się być one także wytrzymałe na suszę, mrozy oraz miejskie smogi. Wyróżnia się ich około 50 gatunków, a na żywopłoty zaleca się zwłaszcza ligustr tępolistny, ligustr pospolity i ligustr okrągłolistny.

Ostatnią cząstką flory proponowaną na żywopłot liściasty okazuje się być bluszcz. Jest on rośliną niezwykle ekspansywną, o zimno zielonych listkach. Podobnie jak ligustr, nie ma wysokich wymagań co do stanowiska. Gatunki polecane na żywopłot to przede wszystkim bluszcz kolchidzki, bluszcz irlandzki i bluszcz pospolity. Ten wymieniony na końcu występuje na naszych ziemiach także w warunkach naturalnych.Powiązane słowa: