Tuje - żywopłot bez granic

Tuje to niezwykle bywające w polskich terenach ogrodowych iglaki. Należą one do rodziny żywotników cyprysowatych i istnieje ich jedynie 5 gatunków. W pierwotnych warunkach krzaczki te bywają w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej.

W kraju jako rośliny ozdobne już od setek lat sięga się po trzy z nich. Do najczęstszych w naszej ojczyźnie klasyfikują się: żywotnik zachodni, a zwłaszcza jedna jego odmiana: Tuja Szmaragd. Ta wymieniona na końcu swoją popularność zawdzięcza zapewne kolorytowi igieł, które jest szmaragdowy i mocno nasycony. Drugą kwestią są niewygórowane wymagania tego krzewu. Tuja Szmaragd jest raczej niewrażliwa na mrozy oraz niskie temperatury. Zabiega o wypełnione słońcem i troszeczkę zacienione stanowiska, zabezpieczone od wiatru. Najdoskonalej rośnie się jej na pełnej wilgoci glebie o odczynie lekko kwaśnym. Jej niepodważalną zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do innych gatunków, Tuja Szmaragd nie zmienia barwy na brązowy na okres zimowy.

Ta odmiana tuji doskonale się znajdzie przy zakładaniu nieformowanych żywopłotów. Jeśli w naszym ogrodzie rośnie już Tuja SZMARAGD - sadzonki na żywopłot jest bardzo łatwo z niej pozyskać. Samodzielne rozmnażanie tuji polega na oderwaniu młodziutkich pędów, po czym ich ukorzenieniu. Trzeba jedynie pamiętać, iż pobieranie pędów powinno przebiegać od ostatnich dni sierpnia do końca września. Tuja Szmaragd nie rośnie zanadto błyskawicznie. Po 10 latach jej uprawy osiąga wysokość 2,5 metra. Systematyczne podlewanie korzystnie wpływa na jej przyrost.

Maksymalnie może dojść do do 8 metrów. Jej skracanie nie jest konieczne, gdyż rośnie w dość regularny, wąski stożek. Zatem, nawet kiedy roślina dobrze przechodzi cięcie, nie warto go ryzykować, gdyż bez trudu zdeformować jej naturalny kształt.Powiązane słowa: