Szkodniki drewna, które zaczynają mieszkać w naszych domach coraz częściej

Osoby, które spotkały się ze szkodnikami drewna mogą mieć niejednokrotnie dylematy z rozpoznaniem szkodników i zaznajomieniem się z przyczynami ich działania. Określenia typu jak: corneco, Korniki w dachu, zwalczanie korników, spuszczel pospolity, kołatek domowy, tępienie robaków w drewnie, dezynsekcja gazowa, fitosanitarne, fum brzmią raczej jak zaklęcie magiczne. W nawale informacji w sieci miewamy problemy, aby w tym się odnaleźć, przez co masz dostępną teraz listę najczęściej żerujących szkodników drewna.

Często uważa się, iż szkodnikami drewna są korniki oraz termity. Jednak te dwa szkodniki niezwykle rzadko masz możność wyszukać w domach stojących na polskich ziemiach. Korniki bytują szczególnie w drzewach, przeważnie doprowadzając je do obumarcia. Wykonują rozległe oraz głębokie korytarze, więc standardowe drewno używane w domu okazuje się być dla nich zbyt płytkie. Nie inaczej termity – raz po raz pojawiają się w naszych domach, bowiem wolą dość wysoką wilgotność powietrza.

Owady, które zazwyczaj zamieszkują w naszych posiadłościach i naruszają dotychczas stabilne drewniane elementy, szczególnie krokwie na dachu, to szczególnie spuszczele pospolite. Jest to płaski owad o brunatnej barwie, miewający nieraz wręcz 2 cm długości, w skutek czego łatwo go zauważyć. Może pojawiać się w ścianach drewnianych domów, nie tylko tych najstarszych. W szybkim tempie dochodzi do jego rozmnażania i ma destrukcyjny wpływ na drewno. Larwy dają rade przebić się przez przemalowaną impregnatem strefę i żerują pod nią.

Kolejnym insektem drewna zdaje się być kołatek domowy. To małej wielkości chrząszcz, którego długość nie jest większa niż kilka milimetrów, zatem trudno go dostrzec gołym okiem. Żerują podobnie w drewnie iglastym, jak i liściastym, drążąc długie korytarze. Zdarza się, iż zaczynają atakować zaimpregnowane drewno.Powiązane słowa: