Szereg możliwości Berberysy Thunberga

Berberys Thunberga jest najbardziej sławnym w naszym kraju rodzajem berberysu. Powiązane jest to z pewnością z tym, że zdaje się być on krzewem niebywale łatwym w uprawie. W sprzedaży możliwych do zdobycia jest kilkanaście jego odmian, zaś jego miejscem pochodzenia jest Japonia.

Krzak ten wyróżnia się szerokim i rozłożystym uformowaniemoraz pędami, które wiszą w kierunku ziemi i posiadają ciernie. Z uwagi na nie, berberysy Thunberga polecane są na żywopłoty, gdyż są oporne do zdewastowania zarówno dla zwierząt, jak też dla ludzi. Na dodatek gatunek ten niezwykle dobrze wytrzymuje przecinanie, w wyniku czego jest łatwy do formowania i bez kłopotów można ograniczyć jego przyrost.

Każda z odmian berberysu Thunberga różnią się od siebie wielkością, pokrojem, a oprócz tego zabarwieniem listków. Z tego powodu każda odmiana będzie tworzyła inny rodzaj żywopłotu. Czerwony, miniaturowy, berberys na żywopłot Thunberga Bagatelle sadzi się, żeby stworzyć niewysokie obwódki wokół przestrzeni kwiatowych. Jednakże z odmian takich jak Atropurpurea czy Red Chief można mieć żywopłoty do nawet 2 metrów w górę.

Zabarwienie liści każdej z odmian mogą być żółtawe, czerwone, purpurowe albo być w dwóch kolorkach. Można
zatem również z ich pomocą stworzyć o intensywnych kolorach akcenty w ogrodzie. W sezonie jesiennym listki zmieniają zabarwienie, aby zimą zupełnie spaść. Pewną zaletą berberysów okazuje się być, iż mają owoce, które pozostają na krzaczku przez calutką zimę i ozdabiają ogród nawet kiedy leży śnieg.

Berberysy Thunberga zdają się być niezwykle niewrażliwe na mrozy i niskie temperatury oraz rosną na niechybnie każdej glebie. Niemniej jednak najbardziej cenią sobie gleby trochę wilgotne i o bogatej próchnicy. Preferują stanowiska pełne słońca albo lekko cieniste.Powiązane słowa: