Spawanie MIG/MAG i odpowiedni sprzęt

Jeszcze przed rozpoczęciem spawania rozsądnie jest wcześniej zastanowić sie nad metodą spawania, a co za tym idzie sprzętem spawalniczym. Kierując własną uwagę na metodę MIG/MAG zostaje już znalezienie odpowiedniego migomatu. Jednakże, który sprzęt spawalniczy będzie najtrafniejszy?

Nowoczesne urządzenia pozwalają na spawanie w różnych miejscach, rozmaitego rodzaju metale i stopy. Zatem zakup migomatu powinien być przemyślany. Po pierwsze musimy ustalić maksymalny prąd spawania, którym będziemy chcieli użyć. Przeważnie w opisach sprzętu spawalniczego, twórcy umieszczają notatkę określającą moc spawania. W kolejnym kroku trzeba się zdefiniować z jakim migomatem poręcznie będzie się nam pracować: kompaktowym czy z wydzielonym podajnikiem drutu. Jeśli potrzebujemy dużej swobody i mobilności, powinniśmy wybrać ostatni wariant w/w sprzętu spawalniczego. Jeżeli planujemy korzystać z migomatów do pracy większej jak 350A, warto dodatkowo zainwestować w wodne chłodzenie uchwytu. Możliwość ta występuje w niektórych typach migomatów i jak zawsze zwiększa jego cenę. Sprzęt spawalniczy nie należy do niedrogich i w zależności od jego ilości funkcji, rośnie także cena. Jednakże jego zakup nie powtarza się co chwilę. Kupno migomatu przeważnie odbywa się raz na kilka lat, oczywiście w zależności od jego użytkowania.

Warto więc zainwestować trochę bardziej w sprzęt spawalniczy, dzięki czemu nie dopuścimy do zbędnych obciążeń na naprawę, wymianę lub ponowne kupno urządzenia.Powiązane słowa: