Rozkochaj się w kwiatach Milina amerykańskiego!

Milin amerykański tak zwie się pnącze należące do rodziny bignoniowatych, do których zaliczają się także surmie. Jak nazwa wskazuje, roślina pochodzi i naturalnie można odnaleźć w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na swoją urodę, niemal natychmiast rozpoczęto na szerszą skalę w europejskich ogrodach. Zwłaszcza, iż milin amerykański okazuje się bardzo nietrudny w uprawie i otrzymując odpowiednie warunki, niebywale obficie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, oznacza się je nawet gwiazdą wśród pnączy, z uwagi na to że przyciąga wzrok swoimi nietuzinkowymi kwiatami w kształcie trąbek. Kwiaty te, zależnie od odmiany, mają koloryt czerwieni, pomarańczowy bądź żółci, a czas kwitnienia przebiega w okresie od lipca do września. Właściwie pnącze rośnie całkiem szybko i może osiągnąć nawet dziesięciu metrów w górę, tworząc bujną ścianę zieleni. Dlatego wyśmienicie przydaje się na wysokie fasady i mury. Zalecane jest,by zostały umiejscowione one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy pomocy wijących pędów i korzeni czepnych.

Ozdobne są nie tylko kwiaty milinu, lecz też jego listki o ząbkowanym kształcie. W porze jesiennej liście zmieniają zabarwienie na żółty, a zimą zupełnie opadają.

Milin amerykański to pnącze bardzo ekspansywnym, zważając na liczne odrosty. Mało tego kiedy zostaje umiejscowiony na pełnym słońca i odsłoniętym od wiatru stanowisku, jest niezwyczajnie niepodatny na szkodniki i choroby.

Istotne jest go jednak zabezpieczyć przed sezonem zimowym. Milin lubi bytować na żyznych glebach próchniczych albo gliniastych. W pierwsze 2 lata od posadzenia, należy mu zapewnić podpory, aby mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Mądrym działaniem jest również raz na rok podcinać jego młodziutkie pędy.Powiązane słowa: