Pszczoły - dla kogo

Któż z nas nie lubi zapachu świeżego miodu, doskonałego smaku oraz wyjątkowego żółtego koloru? Niestety nie wszystkim dane było poznanie tajników specjalizacji pszczelarza. Osobiście miałam możliwość nie raz podglądać dziadka podczas zajęć przy pasiekach. Gdy chciałby zająć się pszczołami na poważnie, musi to być jego pasja.

Strach i niechęć do takich owadów, uniemożliwi osiągniecie sukcesu w tymże sektorze. Naukę zawodu należy zacząć od poznania takich tajników wiedzy jak: - hierarchia społeczna pszczół – czym jest pszczoła miodna, w jaki sposób odróżnić robotnice od zbieraczek, jak dbać o trutnie, jak opiekować się matką-pszczoła oraz jaka jest struktura społeczna oraz jakimi prawami rządzą się mieszkańcy ula. Są to obowiązkowe podstawy, jakie należy szczegółowo poznać oraz dostosować się do panujących tam reguł. - lokalizacja – zastanowić się musimy które drzewa i rośliny rosną w okolicy punktu, na którym planujemy tworzyć pasiekę.

Przede wszystkim od tego zależne jest jaki miód uzyskamy. Lokalizacja ma niebagatelne znaczenie także, jeżeli chodzi o ilość wyprodukowanego miodu. Im bliżej umiejscowione są rośliny, z których można zebrać pyłki tym lepiej, - sprawy techniczne – zastanowić się należy które ule wybrać i jak je urządzić. Dowiedzieć się jak się nimi zajmować, czym są ramki albo odkłady pszczele. No i najważniejsze, jak dbać i karmić pszczoły.

Jeśli podejdzie się do sprawy poważnie, poświęci się czas na zdobycie i usystematyzowanie wiedzy, i również zdobędzie doświadczenie na dobrze funkcjonującej pasiece, sukces jest na wyciągnięcie ręki. Do tego odrobinę szczęścia, dużo pracy i jeszcze więcej samodyscypliny, a na pewno na stole zagości nie jedna baryłka pysznego, świeżegopachnącegomiodku.Powiązane słowa: