Poznaj jeden z piękniejszych krzaków - oto dereń biały

Niejednokrotnie przyglądasz się krzewom ozdobnym? Zatem z pewnością wpadnie Ci w oko dereń biały. Określa się taką nazwą wszerz rozrastający się krzew o niewiarygodnie potężnych względach estetycznych. Właśnie przez to cieszy się bardzo dużym powodzeniem, chociaż nie bez znaczenia można zaliczyć również fakt, iż jest to roślina niesprawiająca trudności w uprawie, która świetnie wyrasta nawet osobom próbujących po amatorsku swych sił w ogrodnictwie.

Dereń biały tak nazywa się krzew, który miewa tendencję do rozrastania się w krótkim czasie. Jest w stanie wytworzyć niebywale liczne pędy, a jego wysokość gdy minie kilka lat zdaje się dochodzić do mniej więcej 3 metrów, jednakże w ojczystym klimacie dochodzi do tego to w sumie rzadko. Wiotkie pędy miewają inspirującą cechę – przyrastają się do ziemi, zatem roślina w szybkim tempie daje radę się rozrastać. Dereń to roślinność ozdobna. Jego drobniutkie, w kolorycie bieli kwiaty nie wykazują większego znaczenia dekoracyjnego, podobnie jak zabarwione na niebiesko owoce – zdają się być drobniutkie oraz mało widoczne. Znaczne wrażenie robią liście – mają jajowaty kształt bywają ciemnozielone i błyszczące. Roślina bywa najbardziej dekoracyjna jesienią, gdy liście przebarwiają się na konkretny, karminowy kolor.

Dereń cieszy się dużą popularnością też ze względu na brak skomplikowania w uprawie. Nie potrzebuje szczególnego nawodnienia, gdyż dobrze potrafi przetrwać okres suszy. Dodatkowo toleruje również niską temperaturę, przez co nie musimy go przesadnio osłaniać przed zimnem. Co więcej, świetnie znosi cięcie – jest sens je wykonywać regularnie, by roślina za bardzo się nie rozrosła.

Dereń biały powinien być usytuowany w słońcu – aczkolwiek toleruje zacienienie, jednakże na słonecznym stanowisku będzie cudownie wyglądać i świetnie się rozwijać. Preferuje wilgotną glebę, nawet podmokłą, ale niedobór wody przez dłuższy okres czasu raczej mu nie będzie przesadnio przeszkadzać.Powiązane słowa: