Powojniki - te pnącza wybieramy

Powojniki to pnącza, które cieszą się największym uznaniem w polskich ogrodach. Można powiedzieć, że jest duża ilość ich odmian i gatunków, różniących się od siebie rozmiarem, kolorytem czy formą kwiatów, jest przeto w czym przebierać. Powojniki najczęściej wykorzystuje się do obsadzania altan albo pergoli, lecz niektóre odosobnione gatunki mogą być ciekawą alternatywą dla trawnika, ponieważ są w stanie rozrosnąć się po ziemi.

Powojniki to również pnącza kwitnące, które formując kobierce wykorzystując do tego kwiaty, perfekcyjnie sprawdzają się jako roślinności okrywowe. Zdołają także rosnąć przy ścianach, lecz do tego będą wymagać stosownych podpór. Ozdobę powojników mogą też wykazywać ich owocostany.

Wszystkie gatunki powojników są bardzo podatne na niedobór wody oraz niską wilgotność powietrza. Lubią należycie nawodnioną, lecz nie podmokłą glebę, zaleca się odpowiednio użyźnioną i bogatą w próchnicę. Jeśli chodzi o stanowiska, to najlepiej rosną na tych słonecznych bądź w półcieniu.

Najbardziej prawdopodobnie znanym gatunkiem powojników stał się powojnik alpejski. Otrzymaną nazwę zyskał dzięki temu, że w warunkach swoistych porasta brzegi rzek alpejskich. Dziko rosnący powojnik alpejski znajduje się ponadto pod ochroną. Gatunek ten świetnie sprawdzi się na naszych ziemiach, gdyż jest całkowicie niewrażliwy na mróz oraz wytrzymały na niekorzystne warunki klimatyczne. Co więcej jest w stanie rosnąć na każdej ziemi, bowiem jest tak samo wytrzymujący na niekorzystne warunki glebowe. Odmiennym gatunkiem powojnika, który również znajdzie swoje miejsce w naszym kraju, zda się być powojnik wielopłatkowy. Jest on też odporny na mróz jak powojnik alpejski i nie szkodzą mu trudne warunki klimatyczne. Gatunek ten może być uprawiany tak samo w raju ogrodowym, jak i w donicach.

Dodano 2017-01-12
Kategoria: Ogrodnictwo