Powojniki - pnącza znane i kochane

Powojniki są nimi pnącza, które cieszą się największym uznaniem w ojczystych ogródkach. Istnieje duża liczba ich odmian oraz gatunków, różniących się od siebie rozmiarem, kolorytem czy formą kwiatów, jest więc w czym przebierać. Powojniki głównie wykorzystuje się do obsadzania altan lub pergoli, aczkolwiek niektóre odosobnione gatunki mogą być interesującą alternatywą dla trawnika, ponieważ mają możliwość rozrosnąć się po ziemi.

Powojniki to także pnącza kwitnące, które tworząc kobierce wykorzystując do tego kwiaty, bezapelacyjnie sprawdzają się jako roślinności okrywowe. Zdołają również rosnąć przy murach, lecz do tego będą wymagać stosownych podpór. Ozdobę powojników mogą także wykazywać ich owocostany.

Wszystkie gatunki powojników zdają się być bardzo wrażliwe na niedobór wody oraz niewielką wilgotność powietrza. Chcą pełną wilgoci, ale nie podmokłą ziemię, najlepiej odpowiednio użyźnioną i bogatą w próchnicę. Jeśli odnieść się do stanowiska, to najświetniej rosną na tych słonecznych lub pół cienistych.

Najbardziej chyba popularnym gatunkiem powojników jest powojnik alpejski. Własną nazwę w skutek taki, iż w naturze porasta brzegi rzek alpejskich. Dziko rosnący powojnik alpejski znajduje się też pod ochroną. Gatunek ten świetnie odnajdzie się w naszym kraju, ponieważ jest totalnie niewrażliwy na temperatury poniżej zera i wytrzymały na niekorzystne warunki klimatyczne. Warto dodać, że jest w stanie rosnąć na każdej ziemi, bowiem jest równie wytrzymujący na niekorzystne warunki glebowe.

Innym gatunkiem powojnika, który również da radę bytować w Polsce, jest powojnik wielopłatkowy. Jest on też odporny na przymrozki jak powojnik alpejski i nie przeszkadzają mu niełatwe warunki klimatyczne. Gatunek ten może być uprawiany tak samo w raju ogrodowym, jak i w pojemnikach.Powiązane słowa: