Powojniki - pnącza znane i kochane

Powojniki są nimi pnącza, które cieszą się największym uznaniem w ojczystych ogródkach. Można powiedzieć, że jest duża ilość ich odmian oraz gatunków, różniących się od siebie rozmiarem, kolorytem czy formą kwiatów, jest zatem w czym przebierać. Powojniki głównie wykorzystuje się do obsadzania altan lub pergoli, aczkolwiek niektóre unikatowe gatunki zdołają być ciekawą alternatywą dla trawnika, ponieważ mają możliwość rozrosnąć się po ziemi.

Powojniki to też pnącza kwitnące, które formując kobierce wykorzystując do tego kwiaty, doskonale zdadzą egzamin jako roślinki okrywowe. Mogą również rosnąć przy murach, ale do tego będą potrzebowały stosownych podpór. Ozdobę powojników mogą też wykazywać ich owocostany.

Wszystkie gatunki powojników są bardzo podatne na niedobór wody oraz niską wilgotność powietrza. Lubią wilgotną, lecz nie podmokłą ziemię, najlepiej odpowiednio użyźnioną i bogatą w próchnicę. Jeśli odnieść się do stanowiska, to najodpowiedniej rosną na tych nasłonecznionych bądź pół cienistych.

Najbardziej chyba sławnym gatunkiem powojników stał się powojnik alpejski. Swoją nazwę w skutek taki, iż w warunkach swoistych porasta krańce rzek alpejskich. Dziko rosnący powojnik alpejski jest ponadto pod ochroną. Gatunek ten znakomicie sprawdzi się u nas, ponieważ jest całkowicie niewrażliwy na przymrozki oraz wytrzymały na niekorzystne warunki klimatyczne. Co więcej może rosnąć na każdej glebie, ponieważ jest tak samo wytrzymały na niekorzystne warunki glebowe.

Innym gatunkiem powojnika, który także sprawdzi się w naszym kraju, jest powojnik wielopłatkowy. Jest on też odporny na mróz jak powojnik alpejski i nie szkodzą mu niełatwe warunki klimatyczne. Gatunek ten jest w stanie być uprawiany zarówno w raju ogrodowym, jak i w pojemnikach.Powiązane słowa: