Powojniki - pnącza z największym uznaniem

Powojniki są nimi pnącza, które cieszą się największą popularnością w ojczystych ogródkach. Istnieje wielość ich odmian i gatunków, różniących się od siebie rozmiarem, kolorytem czy formą kwiatów, jest więc w czym przebierać. Powojniki głównie wybiera się do obsadzania altan albo pergoli, lecz niektóre unikatowe gatunki zdołają być interesującą alternatywą dla trawnika, gdyż są w stanie rozrosnąć się po ziemi.

Powojniki to też pnącza kwitnące, które formując kobierce wykorzystując do tego kwiaty, perfekcyjnie wypadają jako roślinności okrywowe. Mogą również rosnąć przy murach, lecz do tego będą potrzebowały odpowiednich podpór. Ozdobę powojników będą mogły także wykazywać ich owocostany.

Wszystkie gatunki powojników zdają się być bardzo wrażliwe na niedobór wody oraz niewielką wilgotność powietrza. Postulują o należycie nawodnioną, ale nie podmokłą ziemię, najlepiej żyzną i próchniczą. Jeśli wspomnieć o kwestii stanowiska, to najlepiej rosną na tych nasłonecznionych lub pół cienistych.

Najbardziej chyba popularnym gatunkiem powojników jest powojnik alpejski. Swoją nazwę ma zawdzięcza temu, że w warunkach swoistych porasta krańce rzek alpejskich. Dziko rosnący powojnik alpejski znajduje się też pod ochroną. Gatunek ten świetnie sprawdzi się na naszych ziemiach, ponieważ jest całkowicie niewrażliwy na temperatury poniżej zera oraz wytrzymały na niekorzystne warunki klimatyczne. Warto dodać, że zdoła rosnąć na każdej ziemi, bowiem jest tak samo odporny na niekorzystne warunki glebowe.

Innym gatunkiem powojnika, który też sprawdzi się na ojczystych ziemiach, zda się być powojnik wielopłatkowy. Jest on jeszcze niewrażliwy na przymrozki jak powojnik alpejski i nie przeszkadzają mu niełatwe warunki klimatyczne. Gatunek ten może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w donicach.Powiązane słowa: