Poradnik uprawy pola

Nawozami organicznymi nazywane są produkty, jakież dostajemy różnymi sposobami w gospodarskie lub w ekologicznych wytwórniach. Nawozy stosowane są w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe roślin jak również poprawy jej własności. Nawozy organiczne potrafimy traktować jako organiczne nawozy wieloskładnikowe, zawierające wszelakie mikro plus makroelementy niezbędne do rozwoju a także wzrostu roślin.

Obornik to nawóz organiczny, jaki gwarantuje roślinom potrzebnych składników odżywczych, poprawia konstrukcję gleby oraz jej cechy fizyczne, wzmaga zawartość próchnicy, poprawia wilgoć roli, działa odkwaszająco jak również rozluźnia gleby ciężkie. Pomimo danych zalet jest coraz mniej często zastosujemy, ze względu na trudny dostęp, dużą wartość, transport oraz przechowywanie. Obornik jest nawozem, który stosuje się przedwegetacyjnie, jesienią albo jak najwcześniej wiosną.

Po przywiezieniu obornika na grządkę, potrzeba go natychmiast równomiernie rozprowadzić a oprócz tego przekopać z glebą, bo pozostawienie nawet na niezbyt długi okres na powietrzu sprawia poważne straty detalów odżywczych. Jeżeli dysponujemy małą ilością obornika, moglibyśmy go wykorzystać gniazdowo bądź rzędowo, wyłącznie pod uprawiane rośliny, pamiętając jednak, żeby nie siać a także nie sadzić roślin tak, żeby ich korzenie stykały się bezpośrednio stykały się z obornikiem. Postępowanie obornika jest długookresowe, wówczas nie ma potrzeby corocznego nawożenia.

Nawóz ów stosuje się co 3-4 lata. Trzeba nie zapomnieć, że nie wszelkie rośliny cenią świeżo nawiezioną obornikiem, zwłaszcza w uprawie warzyw musimy brać ów czynnik pod uwagę. Współcześnie do kupienia dostępny jest obornik suszony, pakowany w wielkie opakowania. Jego przeznaczenie jest takie samo, jak świeżego obornika.

Dodano 2014-01-04
Kategoria: Ogrodnictwo