Popularne odmiany lawendy

Lawenda zdaje się być wpadającym w oko i mającym niezwykły zapach krzakiem, który na każdym terenie ogrodowym winien się znaleźć. Jej kwiaty są niezwykle ozdobne, a ich woń przyciąga pszczoły oraz motyle, a odwodzi komary i mszyce. Można wymienić ponad 50 odmian i gatunków tej rośliny, z czego najbardziej powszechnych zdaje się być parę.

Jedną z nich zda się być lawenda wąskolistna, która jest zarazem najczęściej sadzonym gatunkiem na naszych ziemiach. Jej cechą charakterystyczną wydają się być wzniesione i drewniejące od dołu pędy, zakończone kwiatostanami. W rodzimym nam klimacie jej krzewy zdołają osiągnąć pięćdziesięciu cm wzwyż oraz 70 cm wszerz. Jej listki są zabarwione na ciemną zieleń i zazwyczaj przetrzymują na krzewach cały okres trwania pory roku zwanej zimą. Jej fioletowe kwiaty przechodzą kwitnienie od czerwca do września i niesamowicie prezentują się na rabacie bądź na balkonie. Swoją dużą popularność w Polsce odmiana owa zawdzięcza wytrzymałości na spadki temperatur poniżej zera.

Inną popularną odmianą jest lawenda francuska. Inaczej określa się ją również hiszpańską czy też arabską. Uprawia się ją zwłaszcza w donicach na tarasach lub balkonach i miewa ona wtedy do sześćdziesięciu cm w górę. W warunkach swoistych jej wysokość jest wyższa. Tym co ją wyróżnia są oryginalne kwiatostany i kwiaty o kolorycie bieli, różu i fioletu, które kwitną już od maja. W polskim klimacie zagnieżdżona w gruncie, lawenda francuska nie ma możliwości na to, by przeżyć zimę.

Inną odmianą, która cieszy dużą powszechnością jest lawenda pośrednia, inaczej zwana holenderską. Jest to odmiana mieszana, powstała ze skrzyżowania lawendy wąskolistnej z Lavandula latifolia. Odmiana ta cechuje się potężniejszymi rozmiarami oraz i bardziej zacnymi kwiatostanami. Dlatego to właśnie ją wykorzystuje się najczęściej do tworzenia bukietów.Powiązane słowa: