Początki z paleniem w kominku - lepiej to przeczytaj!

W jaki sposób zabrać się do palenia w kominku? To pytanie dopada niejednego, kto zapragnął mieć w swoim mieszkanku tworzącego klimat kominka. Problemy pojawiają się jednak w chwili, gdy w posiadanym kominku trzeba zaiskrzyć. Na szczęście ta czynność do najbardziej skomplikowanych nie należy, a dobór stosownego drewna może dostarczać wysokiego komfortu i czerpania radości.

Palenie w kominku dobrze jest zacząć od doboru właściwego drewna. W sytuacji gdy zaczniemy sięgać po drewna z drzew iglastych, to będzie to najprostsza droga do szybkiego zanieczyszczenia naszego zadbanego kominka. Najlepiej sięgnąć po drewno z drzew liściastych, które nie produkuje tyle sadzy, albowiem nie posiada tak dużej ilości żywicy, co na przykład sosna. Jeśli wspomnieć też o gatunku, najlepszy zda się grab, dąb lub buk, jednakże powinno się zwrócić swoją uwagę także między innymi klon, olcha czy jesion.

Kiedy nareszcie zdecydujemy się na preferowane przez nas i odpowiednie pod nasz budżet domowy drewno do kominka zalesie lub nabędziemy je w innym, dowolnym mieście, przychodzi czas na opanowanie techniki. Kawałki drewka należy poukładać na ruszcie, krzyżując je w taki sposób, żeby pomiędzy nimi można było powtykać kostki podpałki. Kiedy konstrukcja jest ogarnięta, powinno się podpalić podpałkę, ułatwiamy dojście powietrza przez otwarty szyber i zamykamy kominek na kilkanaście minut. Gdy minie trochę czasu możemy czerpać radość z niemałego, a obdarowującego ciepłem ognia. Pożądane byłoby jednak pamiętać, iż po wszelkich pozostających w pamięci momentach, które spędziliśmy z najbliższymi, gdy zakończy się okres grzewczy, wypada zaprosić kominiarza, aby wyczyścił komin. Samo likwidowanie popiołu z kominka oczywiście jest czymś czego nie da się ominąć, lecz bezpieczeństwo zapewni dopiero wizyta specjalisty, który gruntownie przeczyści przewód kominowy, który odprowadza dym i sadzę. Tak spreparowanym kominkiem będziemy mogli na nowo cieszyć się za rok, nie musząc się martwić o własne zdrowie i życie.Powiązane słowa: