Parzenie kawy w tygielku

Jest sporo sposobów obróbki kawy. Jednak to co najważniejsze to to, iż kawa to napój wymagający szczególnej staranności. Wydobycie świetnych walorów smakowych zapewniają pełną satysfakcję ze smaku oraz aromatu. Wbrew powszechnemu poglądowi panującemu w naszym państwie, kawa zalewana nie jest kawą po turecku. Model jej parzenia jest całkiem odmienny.

Bardzo drobna zmieloną kawę, zmieszaną z cukrem powinniśmy wsypać do tygielka, zalać zimną wodą kilka razy podgrzewać, ażeby wywar się podniósł, ale nie zagotował. Zanim jeszcze przelejemy gorący napar do filiżanek, powinniśmy dodać parę kropel zimnej wody, żeby fusy opadły na dno. Najprostszy model parzenia kawy to ten w filtrze. Do filtra z wkładem umieszczonego w dzbanku musimy wsypać kilka łyżeczek kawy oraz stopniowo zalać go gorącą wodą. Rzeczony wzorzec jest rozwiązaniem z sytuacji, gdy nie jest nam potrzebny ekspres do kawy delonghi. Kawa z ekspresu przelewowego jest niebywale znana, bardzo tania a ponadto wydajna. Woda przelewa się automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą.

W takim ekspresie jest swoisty podgrzewacz, który zachowuje temperaturę kawy. Ekspres ciśnieniowy służy tylko i wyłącznie do przyrządzenia espresso. Wszystkie różnorakie napoje (np. cafe latte, cappuccino) są przygotowane na podstawie espresso. Caffetierka, czyli wariant parzenia kawy niewiele podobny w działaniu do parze w ekspresie ciśnieniowym. Dolną część nadzwyczajnego czajniczka napełnia się zimną wodą, nad nią jest sitko ze zmieloną kawą, zaś nad nim z kolei górny pojemnik na napar.

Całość stawiamy na kuchence, natomiast gotująca się woda w dolnym zbiorniku przechodzi do góry i pod ciśnieniem przechodzi przez kawę. W górnej części wylewa się właściwy napar.

Dodano 2013-10-15
Kategoria: Kuchnia