Palimy w kominku - wskazówki

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa paląc w kominku prowadzić może skutkować poparzeniem, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Istotny okazuje się być nie zaledwie wybranie stosownego sposobu palenia w kominku, ale też posiadanie stale czystego komina.

By zdołać bezpiecznie sprawić zaiskrzenie się w kominku, należy poukładać cząstki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi ulokować kostki podpałki. Najlepiej podpalić ją używając długiej zapalniczki lub długich zapałek. Kiedy ogień rozprzestrzeni się w części, należałoby przymknąć drzwiczki, zadbać o należyty dopływ powietrza oraz odczekać mniej więcej 10 minut. Gdy minie ten okres czasu można powoli dokładać drewno do kominka.

Należy jednak pamiętać, żeby nie było wilgotne, ponieważ wiąże się to z możliwością nagłym wyrzutem gorącej pary. Dokładając do kominka najlepiej dokonać zwrotu głowy w innym kierunku, aby podmuch nie oparzył nam twarzy. Rozsądnie jest także stosować rękawice ochronne nie zaledwie ze względu na pobrudzenie, lecz także by chronić się przed mogącymi mieć miejsce iskrami. Wśród środków ostrożności, jakie wypada jeszcze podjąć przy paleniu w kominku należy wielokrotne co pewien czas kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego okresowe czyszczenie. Nawet najlepsze drewno, choćby drewno kominkowe nowa wieś z czasem prowadzi do osadzenia się zanieczyszczeń. Naturalnie, że nie aż tak sporych jak dzieje się w przypadku palenia niewłaściwym drewnem, choćby pochodzącym z drzew iglastych, czy nadmiernie wilgotnym, jednakże przy spalaniu każdego gatunku z czasem jesteśmy przymuszeni do wyczyszczenia. Komin powinno się zatem oczyszczać z sadzy bezwzględnie po każdym sezonie grzewczym, natomiast gdy stosujemy wilgotne drewno – zaleca się więcej razy w skali roku. Zaledwie podjęcie wskazanych kroków zapewni bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.Powiązane słowa: