Palenie w kominku
Pomimo pozorów nie każde drewno nadaje się do opalania nim w kominku. Nierzadko zdarza się, że palimy tym co w danej chwili posiadamy osiągalne pod ręką. Jest to ogromny błąd,gdyż trzeba zdawać sobie sprawę, że rodzaj drzewa jakim palimy, ma po pierwsze wpływ na miarę oddawanego ciepła, a w drugiej kolejności może zaszkodzić waszemu kominkowi.
Wybierając drewno do kominka, trzeba nakierować swoją uwagę na kilka właściwości,ponieważ musi ono posiadać parę przymiotów. Przede wszystkim musi być niemokre oraz niemiękkie. Takie drewno spala się słabszym płomieniem, jednak dzięki własnej twardości oddaje więcej ciepła. W związku z czym, pomimo iż droższe, pozostaje bardziej opłacalnym zakupem. Drewno do kominka nie może mieć takż za dużo kory. Obniża ona albowiem jego rangę opałową a w efekcie trzeba takiego drewna nabyć 3 x więcej. Jeżeli kupujemy świeżo ścięte drzewo, musimy znać jego zdolność przesychania, czyli po jakim czasie będzie się ono nadawać do opalania. W zależności od gatunku drewna ten okres może trwać od paru tygodni do choćby 3 lat.
Do opalania w kominku w ogóle nie adekwatne są polakierowane lub zabezpieczane chemicznie OSB oraz sklejki. Nie poleca się również drewna z drzew nieliścastych. To ostatnie ma w sobie bardzo wiele żywicy, która „wystrzeliwuje” w czasie spalania i może powodować powstanie trudnych do zlikwidowania, tłustych plam. Ponadto drewno drzew nieliściastych wytwarza bardzo dużo sadzy jak również dymu, jakie mogą zmniejszyć drożność komina.
Najlepszymi gatunkami drewna do kominka pozostają buk, grab oraz jesion, które pozostają zarówno twarde, jaki też kaloryczne. Równie wartościowe są drzewa typu owocowego takie jak grusza, czereśnia lub morela, jakie palą się powoli oraz wydzielają przyjazny zapach. Dzięki temu wykorzystywane są do uwędzenia potraw.