Nowoczesne rozwiązanie w rozliczaniu się z podatków

Rok 2019 przyniósł nam nowe wyjście dla rozliczających podatki. Nie potrzebujemy już tracić czasu na żmudne uzupełnianie deklaracji, może zrobić to za nas Urząd Skarbowy. Jednakże, jak to przeważnie bywa, doskonałe to wyjście nie jest.


Jak wygląda nowe rozwiązanie podatkowe?
Przedsiębiorcy, tak jak do tej pory, do 31 stycznia zobowiązani wysłać są PIT-11 do urzędu za wszystkich zatrudnianych pracowników. Cały trud przygotowania PIT-37 został przerzucony z podatnika na urząd. Oznacza to, że nie musimy siedzieć dłużej nad zeznaniem podatkowym, wystarczy tylko, że sprawdzimy ją w witrynie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, czy została poprawnie utworzona. Wygląda jak bajka? Jednak posiada to róznież swoje wady.


Wady nowego rozwiązania
Na stronie podatkowej możemy podejrzeć swoje rozliczenie podatkowe, zaaprobować, zmodyfikować lub odrzucić a następnie stworzyć własną wersję. Nic do zrobienia ze swoją deklaracją będą osoby, które rozliczają się samemu i nie skorzystają z żadnych ulg z żadnych ulg, muszą nanieść jedynie nieznaczne korekty. Wszystko utrudnia się trochę bardziej dla osób, korzystają z ulgi, bez różnicy, czy chcą rozliczać się oni z małżonkiem, czy samemu. Muszą utworzyć własne zeznanie podatkowe sami. Mają możliwość stworzyć to w formie papierowej albo skorzystać z programów komputerowych czy witryn internetowych, np. www.pit-format.pl/pit-37.


Choć samo przeniesienie przygotowania zeznania podatkowego z podatnika na organ podatkowy jest ciekawym pomysłem, samo wykonanie jest już trochę gorsze.Powiązane słowa: