Nowe rozwiązanie w rozliczaniu się z podatku

Ten rok przyniósł nam nowsze rozwiązanie dla rozliczających swoje podatki. Nie musimy już tracić czasu na żmudne uzupełnianie deklaracji, zrobi to za nas urząd. Jednakże, jak to ze wszystkim bywa, doskonałe to rozwiązanie nie jest.


Jak wygląda nowe rozwiązanie podatkowe?
Pracodawcy, jak dotychczas, do końca stycznia zobowiązani przesłać są PIT-11 do Urzędu Skarbowego za wszystkich swoich ludzi. Cały trud stworzenia PIT-37 został natomiast przeniesiony z pracownika na organ podatkowy. Oznacza to, iż nie potrzebujemy siedzieć już nad rozliczeniem z podatku, wystarczy tylko, jak sprawdzimy ją w witrynie utworzonej przez Ministerstwo Finansów, czy jest prawidłowo sporządzona. Brzmi jak sen? Jednakże posiada to także swoje minusy.


Minusy nowego systemu
Na stronie podatkowej można sprawdzić nasze rozliczenie podatkowe, zaaprobować, edytować lub odrzucić i stworzyć własną wersję. Nic do zrobienia ze swoją deklaracją będą osoby, które chcą rozliczać się samemu i nie skorzystają z żadnej ulgi]. Osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, [nie korzystają z żadnej ulgi, muszą zastosować tylko niewielkie poprawki. Wszystko komplikuje się nieco bardziej dla osób, które korzystają z ulg, bez różnicy, czy rozliczają się oni z żoną lub mężem, czy samodzielnie. Będą oni musieli przygotować własne rozliczenie podatkowe samodzielnie. Mogą oni zrobić to w wersji papierowej albo skorzystać z programów komputerowych czy stron internetowych, np. www.pit-format.pl/pit-37.


Choć samo przeniesienie przygotowania zeznania podatkowego z podatnika na organ podatkowy jest ciekawym pomysłem, samo wykonanie jest już trochę gorsze.Powiązane słowa: