Nowe rozwiązanie w rozliczaniu podatków

Ten rok przyniósł nam nowsze rozwiązanie dla rozliczających podatki. Nie potrzebujemy tracić już naszego czasu na mozolne wypełnianie zeznania, może zrobić to za nas urząd. Jednak, jak to przeważnie bywa, doskonałe to wyjście nie jest.


Jak wygląda najnowsze rozwiązanie podatkowe?
Pracodawcy, tak jak do tej pory, do 31 stycznia zobowiązani wysłać są PIT-11 do urzędu za wszystkich zatrudnianych ludzi. Cały trud stworzenia PIT-37 został przeniesiony z pracownika na urząd. Znaczy to, iż nie musimy siedzieć dłużej nad naszym rozliczeniem z podatku, wystarczy, że ją sprawdzimy na stronie utworzonej przez Ministerstwo Finansów, czy została prawidłowo utworzona. Brzmi jak bajka? Jednakże ma to róznież swoje wady.


Minusy najnowszego rozwiązania
Na stronie podatkowej możemy sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe, zaaprobować, zmodyfikować albo odrzucić a następnie przygotować własną wersję. Nic do zrobienia z deklaracją będą osoby, które chcą rozliczać się samodzielnie i nie korzystają nie chcą korzystać z żadnych ulg, muszą zastosować jedynie niewielkie korekty. Sprawa utrudnia się trochę bardziej dla osób, które korzystają z ulg, bez bez znaczenia, czy chcą rozliczać się oni z małżonkiem, czy samemu. Muszą przygotować swoje zeznanie podatkowe sami. Mają możliwość zrobić to w formie papierowej lub korzystać z systemów komputerowych czy witryn internetowych, np. www.pit-format.pl/pit-37.


Choć samo przeniesienie przygotowania zeznania podatkowego z podatnika na organ podatkowy jest ciekawym pomysłem, samo wykonanie jest już trochę gorsze.Powiązane słowa: