Nie pobłażaj tego, tylko kupuj drewno do kominka rozsądnie

Relaks przy kominku zdaj się być niezwykle sprawiający przyjemność, aczkolwiek nie jest to jedyny powód, dla którego wiele osób decyduje się na zamontowanie kominka w mieszkaniu lub domu. Aczkolwiek nie tylko – sporo osób ogień z kominka wykorzystuje także do ogrzewania mieszkania, przynajmniej w części. Ażeby to połączenie przyjemnego z pożytecznym wydało się być odpowiednie, należy tak czy owak wyselekcjonować odpowiednie drewno kominkowe. Warto wiedzieć, jakie kryteria powinno spełniać.

Drewno do kominka powinno spełniać kilka kluczowych kryteriów – najważniejszym jest to, iż musi być suche – nawet tylko odrobinkę wilgotne jest w stanie się bardziej dymić i ma możliwość zabijać komin. Warto dodać, że optymalnie dąży się do tego też, by było gęste i twarde – tego typu ma największą wartość opałową. Z tego względu potężną famą cieszy się jesion, jednakże może być dość twardy, by porąbać na drobne kawałki. Dlatego wskazane jest dokonywać zamówień na już gotowe, pocięte drewno, o zalecanej szerokości 20-30 cm. Tak przygotowane drewno posiada w ofercie niezwykle dużo specjalistycznych firm i w tym przypadku faktycznie lepiej oddać trochę zaufania profesjonalistom. Jeżeli chodzi o drewno kominkowe stare babice przykładowo mają kilka niezłych propozycji. Odpowiednie firmy na zamówienie przygotowują wybrany gatunek drewna, wysuszają je i zapewniają transport do domu.

Kolejnym kryterium wyboru drewna jest zawartość kory. Ta albowiem niebywale mało czasu potrzebuje, aby się spalić, dlatego znacznie zmniejsza wartość opałową drewna. Z tego powodu najczęściej wybiera się grab – ma niewielki poziom okorowania – max. 7%. Najwięcej ma dąb – aż 22%, a jednak często pali się nim w kominkach, bo posiada niezwykle przyjemny zapach podczas spalania, odpowiedzialne za to są ogromne ilości olejków eterycznych, które zostają uwalniane pod wpływem temperatury.Powiązane słowa: