Nie da się ominąć tych odmian lawendy!

Lawenda zdaje się być wpadającym w oko i mającym niezwykły zapach krzakiem, który każdy ogród powinien mieć. Jej kwiatki zdają się być ponad szablonowo dekoracyjne, a ich zapach zwabia pszczoły oraz motyle, a odpycha komary i mszyce. Można wymienić ponad 50 odmian i gatunków tej roślinności, z czego najbardziej popularnych jest niewiele.

Jedną z nich jest lawenda wąskolistna, która jest ponadto najchętniej wybieranym gatunkiem Polsce. Tym co je wyróżnia są wzniesione i o postępującym zdrewnieniu od dołu pędy, z umieszczonymi na górze kwiatostanami. W naszym klimacie jej krzewy mogą osiągnąć 50 cm wzwyż, a do tego 70 cm wszerz. Jej listki są ciemnozielone i zazwyczaj bytują na krzewach cały okres trwania pory roku zwanej zimą. Jej kwiaty o kolorycie fioletu mają czas kwitnienia od czerwca do września i pięknie prezentują się na rabacie czy na balkonie. Swoją ogromną powszechność w Polsce odmiana ta zyskała dzięki wytrzymałości na spadki temperatur poniżej zera.

Inną mającą uznanie odmianą okazuje się być nią lawenda francuska. Inaczej określa się ją również hiszpańską czy też arabską. Uprawiana jest szczególnie w donicach na tarasach bądź balkonach i zdobywa ona wtedy do sześćdziesięciu cm wysokości. W naturze jej wysokość jest większa. Tym co ją wyróżnia są oryginalne kwiatostany i kwiaty w kolorach białym, różowym i fioletowym, które kwitną już od maja. W polskim klimacie będąca w gruncie, lawenda francuska nie ma szans na przezimowanie.

Inną odmianą, która cieszy niemałą popularnością jest lawenda pośrednia, inaczej zwana holenderską. Jest to odmiana mieszana, będąca krzyżówką skrzyżowania lawendy wąskolistnej z Lavandula latifolia. Odmiana ta charakteryzuje się większymi rozmiarami oraz i bardziej zacnymi kwiatostanami. Dlatego to właśnie ją wykorzystuje się najczęściej do tworzenia bukietów.Powiązane słowa: