Najważniejsze aspekty żywieniowe bydła

Racjonalne żywienie nazwiemy takie, kiedy w paszy dla krów dostarczona jest adekwatna liczba detali pokarmowych, cechujących się odpowiednią jakością. Racjonalne żywienie odgrywa naczelną rolę w systemie zyskiwania należytego poziomu hodowli.

A więc, by żywienie było racjonalne, musimy nie tylko dostarczyć zwierzętom składników pokarmowych, przydatnych dla ich odpowiedniego postępu, lecz też dbać, by przyjęty przez nas kierunek produkcji dawał zyski. Na samym starcie należy określić którą ilość składników pokarmowych jak również energii musimy dostarczyć zwierzęciu każdego dnia.

Wartości takiego rodzaju określają tak zwane zasady żywieniowe. Różnorodność naszych zwierząt hodowlanych wyszuka odzwierciedlenie w zróżnicowaniu reguł żywieniowych. Zasady żywieniowe dla bydła określają jego powszednie potrzeby na jednostki owsiane, sucha masę, białko ogólne strawne, wapń, fosfor jak również karoten. Krowom produkcyjnym trzeba donieść takie pasze dla bydła, aby zimą zdolna była wyprodukować do 12 kg mleka dziennie, zaś latem 15-20 kg.

Na normy żywieniowe krów składa się zapotrzebowanie bytowe, produkcyjne a także dodatki. Zapotrzebowanie bytowe to ilość składników pokarmowych, która jest potrzebna do przeprowadzenia elementarnych funkcji życiowych organizmu, jak oddychanie, trawienie, itd. Na żądanie bytowe nie składają się takiego rodzaju czynniki jak przyrost masy ciała, produkcja mleka, czy w przypadku krów cielnych - rozwój płodu. Na wielkość zapotrzebowania bytowego wpływa przede wszystkim wielkość ciała zwierzęcia. W związku z tym, żądanie bytowe dorosłego zwierzęcia oznacza się w odniesieniu od masy ciała.Powiązane słowa: