Najnowsze rozwiązanie w rozliczaniu się z podatków

Rok 2019 przynosi nam nowe wyjście dla rozliczających podatki. Nie potrzebujemy tracić już naszego czasu na mozolne uzupełnianie zeznania, może zrobić to za nas urząd. Jednakże, jak to przeważnie bywa, idealne to wyjście nie jest.


Na czym polega najnowsze rozwiązanie podatkowe?
Pracodawcy, tak jak do tej pory, do 31 stycznia zobligowani wysłać są PIT-11 do urzędu za wszystkich zatrudnianych ludzi. Ciężar stworzenia PIT-37 został przeniesiony z pracownika na urząd. Znaczy to, iż nie potrzebujemy siedzieć już nad naszym rozliczeniem podatkowym, wystarczy tylko, że ją sprawdzimy w witrynie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, czy została prawidłowo sporządzona. Brzmi jak bajka? Jednak ma to także swoje wady.


Wady nowego rozwiązania
Na stronie podatkowej możemy sprawdzić nasze zeznanie z podatków, zaaprobować, zmodyfikować albo odrzucić i przygotować własną wersję. Nic do zrobienia ze swoją deklaracją będą te osoby, które rozliczają się samodzielnie i nie korzystają nie chcą korzystać z żadnych ulg, muszą nanieść jedynie niewielkie korekty. Wszystko utrudnia się nieco bardziej dla osób, korzystają z ulgi, bez różnicy, czy rozliczają się oni z małżonkiem, czy samemu. Będą oni musieli przygotować własne zeznanie podatkowe samodzielnie. Mogą oni stworzyć to w wersji papierowej albo korzystać z systemów komputerowych czy witryn internetowych, np. www.pit-format.pl/pit-37.


Choć samo przeniesienie przygotowania zeznania podatkowego z podatnika na organ podatkowy jest ciekawym pomysłem, samo wykonanie jest już trochę gorsze.Powiązane słowa: