Najnowsze rozwiązanie w rozliczaniu podatku

Ten rok przynosi nam nowe rozwiązanie dla rozliczających swoje podatki. Nie potrzebujemy już tracić naszego czasu na żmudne wypełnianie zeznania, może zrobić to za nas urząd. Jednakże, jak to ze wszystkim bywa, idealne to rozwiązanie nie jest.


Jak wygląda najnowsze rozwiązanie podatkowe?
Pracodawcy, tak jak do tej pory, do 31 stycznia zobligowani przesłać są PIT-11 do urzędu za wszystkich zatrudnianych ludzi. Ciężar przygotowania PIT-37 został przerzucony z pracownika na organ podatkowy. Oznacza to, iż nie musimy ślęczeć dłużej nad naszym zeznaniem podatkowym, wystarczy tylko, że sprawdzimy ją w witrynie utworzonej przez ministerstwo, czy jest poprawnie utworzona. Brzmi jak bajka? Jednakże ma to róznież swoje minusy.


Minusy najnowszego systemu
Na stronie podatkowej możemy sprawdzić nasze rozliczenie podatkowe, zaakceptować, zmodyfikować lub odrzucić a następnie stworzyć własną wersję. Nic do zrobienia ze swoją deklaracją będą osoby, które rozliczają się samemu i nie skorzystają nie chcą korzystać z żadnych ulg, powinni nanieść jedynie nieznaczne poprawki. Wszystko komplikuje się nieco bardziej dla osób, które korzystają z ulg, bez różnicy, czy chcą rozliczać się oni z małżonkiem, czy samemu. Będą oni musieli przygotować własne zeznanie podatkowe sami. Mogą oni zrobić to w wersji papierowej lub skorzystać z systemów komputerowych czy stron internetowych, np. www.pit-format.pl/pit-37.


Choć samo przeniesienie przygotowania zeznania podatkowego z podatnika na organ podatkowy jest ciekawym pomysłem, samo wykonanie jest już trochę gorsze.Powiązane słowa: