Najczęściej bytujące w naszych domach szkodniki drewna

Ludzie, którzy spotykają się ze szkodnikami drewna mogą mieć niejednokrotnie problemy z rozpoznaniem szkodników i poznaniem przyczyn ich działania. Słowa takie jak: corneco, Korniki w dachu, zwalczanie korników, spuszczel pospolity, kołatek domowy, tępienie robaków w drewnie, dezynsekcja gazowa, fitosanitarne, fum odbieramy częściej jak coś związane z magią. W przelewie informacji w sieci można mieć problem, by się odnaleźć, dlatego wczytaj się w przedstawioną listę mających największą popularność szkodników drewna.

Przeważnie przyjmuje się, że szkodnikami drewna są korniki oraz termity. Warto dodać, iż te dwa szkodniki niezwykle rzadko można spotkać w domach stojących na polskich ziemiach. Korniki żerują zwłaszcza w drzewach, przeważnie prowadząc do tego, że obumiera. Robią rozległe oraz głębokie korytarze, więc standardowe drewno używane w domu jest dla nich przesadnio płytkie. Podobnie termity – raz po raz pojawiają się w naszych domach, gdyż preferują większą wilgotność powietrza.

Owady, które zwykle zamieszkują w polskich posiadłościach i uszkadzają drewniane elementy, szczególnie krokwie na dachu, to zazwyczaj spuszczele pospolite. Nazywany bywa tak płaski owad o brunatnej barwie, może mieć wręcz dwa centymetry długości, przez co nie ma problemów, by go zauważyć. Bywa w ścianach drewnianych domów, nie wyłącznie tych najstarszych. Szybko się rozmnaża i posiada negatywny wpływ na drewno. Larwy przebijają się przez przemalowaną impregnatem warstwę i zaczynają żerować pod nią.

Kolejnym insektem drewna jest kołatek domowy. To niewielki chrząszcz, którego długość nie przekracza kilka milimetrów, więc nie sposób go dostrzec gołym okiem. Lubią żerować zarówno w drewnie iglastym, jak i liściastym, tworząc wydrążenia przypominające kształtem długie korytarze. Zdarza się, że atakują poddane impregnacji drewno.Powiązane słowa: