Milin amerykański – pnącze o pięknych kwiatach

Milin amerykański jest pnączem należące do rodziny bignoniowatych, do których klasyfikują się także surmie. Jak nazwa zdradza, roślinność ta sięga korzeni i rodzinnie bywa w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na posiadaną urodę, niemal natychmiast zaczęła być powszechnie uprawiana na europejskich ziemiach. Szczególnie, iż milin amerykański okazuje się niezwykle nietrudny w uprawie i mając wyselekcjonowane warunki, niezwykle plennie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, określa się je poniekąd gwiazdą pośród pnączy, z uwagi na to iż przyciąga wzrok swoimi ponadprzeciętnymi kwiatami przypominającymi trąbkę. Kwiaty te, zależnie od odmiany, posiadają kolor czerwony, pomarańczowy lub żółci, a czas kwitnienia przebiega w okresie od lipca do września. Właściwie pnącze rośnie całkiem szybko i zdoła dochodzić do wręcz 10 metrów wzwyż, tworząc bujną ścianę zieleni. Dlatego wyśmienicie przydaje się na sporej wysokości fasady i mury. Zalecane jest,by zostały umiejscowione one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy pomocy wijących pędów oraz korzeni czepnych.

Ozdobne są nie tylko kwiaty milinu, ale też jego listki o ząbkowanym kształcie. W porze jesiennej liście zmieniają kolor na odcień żółci, a w sezonie zimowych zupełnie opadają.

Milin amerykański to pnącze niezwykle ekspansywnym, ze względu na mnogie odrosty. Co więcej kiedy zostanie umiejscowiony na słonecznym oraz odsłoniętym od wiatru stanowisku, jest niezwykle odporny na szkodniki oraz choroby.

Istotne jest go mimo wszystko zabezpieczyć przed zimą. Milin lubi rosnąć na żyznych glebach próchniczych albo gliniastych. W czasie pierwszych dwóch lat od posadzenia, zaleca się, aby mu zapewnić podpory, by mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Zaleca się również raz na rok podcinać jego młode pędy.Powiązane słowa: