Lepszy jest pies rasowy czy mieszaniec?

Część osób chcąc ożywić trochę zamieszkiwaną przez siebie przestrzeń decyduje się na psa. Psy rasowe a także kundelki mają mniej więcej podobną wielkość sympatyków. Za psa rasowego musimy zazwyczaj dużo przeznaczać, zwłaszcza, kiedy pragniemy takiego, jaki potrafi pochwalić się imponującym rodowodem.

Kundelka potrafilibyśmy wziąć ze schroniska lub od kogoś, komu oszczeniła się suczka i winna pozbyć się szczeniąt. Istnieje mit, iż psy mieszane są inteligentniejsze od rasowych. To nie do końca prawda, bo rasy takie jak border collie lub spaniele odnoszą w tym względzie znacznie większe od średnich umiejętności. W wypadku kundelka możemy dojść na pieska zarówno niebywale zdolnego, jak i nieprzeciętnie odpornego na określone próby nauczenia go czegoś. Zasada takiego typu dotyczy zresztą nie tylko inteligencji, ale również funkcji fizycznych, agresywności i wielu innych.

Biorąc wielorasowego szczeniaka nigdy nie możemy posiadać pewności, jakie rozmiary osiągnie jako osobnik dojrzały, gdyż nie wiemy, jakiego typu ras przedstawiciele brali wkład w powstaniu owej unikalnej genetycznej kombinacji, a nawet jeśli wiemy – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakież geny okażą się rządzące. Jeżeli więc pragniemy wiedzieć, czego moglibyśmy się po piesku spodziewać – lepszym pomysłem będą psy rasowe.

Zarówno pudle, owczarki niemieckie, jak i charciki włoskie wykazują cechy odpowiednie dla własnej rasy, dzięki czemu ich posiadacze wiedzą, czy dany pies będzie się dobrze nadawał do polowań, czy będzie lubił dzieci, czy będzie hałaśliwy itp. Z drugiej strony – jedną z najbardziej zadziwiających cnót kundelków jest to, że mogą nas zaskakiwać. Pies to w końcu partner do zabawy a nie zabawka.Powiązane słowa: