Lepsze rozwiązanie w rozliczaniu się z podatków

Rok 2019 przynosi nam nowsze rozwiązanie dla rozliczających swoje podatki. Nie musimy już tracić naszego czasu na żmudne wypełnianie zeznania, zrobi to za nas Urząd Skarbowy. Jednakże, jak to ze wszystkim bywa, idealne to wyjście nie jest.


Na czym polega nowe rozwiązanie podatkowe?
Przedsiębiorcy, tak jak do tej pory, do końca stycznia zobowiązani wysłać są PIT-11 do urzędu za wszystkich swoich ludzi. Cały trud przygotowania PIT-37 został przerzucony z podatnika na organ podatkowy. Oznacza to, iż nie potrzebujemy ślęczeć dłużej nad naszym zeznaniem podatkowym, wystarczy tylko, jak sprawdzimy ją na stronie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, czy została prawidłowo sporządzona. Brzmi jak sen? Jednak posiada to róznież swoje wady.


Minusy nowego rozwiązania
Na portalu podatkowym możemy podejrzeć swoje zeznanie podatkowe, zaakceptować, edytować albo odrzucić i przygotować własną wersję. Nic do zrobienia z deklaracją będą osoby, które rozliczają się samemu i nie korzystają z żadnej ulgi]. Osoby rozliczające się razem z małżonkiem, [nie korzystają z żadnych ulg, powinni nanieść jedynie nieznaczne korekty. Sprawa utrudnia się trochę bardziej dla osób, korzystają z ulgi, bez bez znaczenia, czy chcą rozliczać się oni z żoną lub mężem, czy samodzielnie. Muszą utworzyć swoje rozliczenie podatkowe sami. Mogą oni stworzyć to w formie papierowej albo korzystać z programów komputerowych lub stron internetowych, np. www.pit-format.pl/pit-37.


Choć samo przeniesienie przygotowania zeznania podatkowego z podatnika na organ podatkowy jest ciekawym pomysłem, samo wykonanie jest już trochę gorsze.Powiązane słowa: