Które drewno kominkowe będzie tym najlepszym

Drewno kominkowe wcale nie jest tak łatwo nabyć. Przede wszystkim, żeby "okazało się być dla nas korzystne ekonomicznie i dawało ciepło i ładny płomień, powinien wchodzić w parę kluczowych kryteriów, do których zalicza się głównie poziom zawilgocenia, obecność kory i twardość. Wyszukanie tego drewna nie będzie banałem, ale trochę powszechnych gatunków drzew w Polsce świetnie się sprawdza. Posiądź wiedzę o tym, które drewno najlepiej nadaje się do kominków.

Przede wszystkim - w kominkach nie zaleca się palić drewnem nieznanego pochodzenia, pozyskanym prosto z lasu lub – to z pewnością najgorsza możliwość – pobudowlanym. Często bywa to drewno zbyt zawilgocone, przesiąknięte różnego typu substancjami chemicznymi. To prawdopodobne, iż niekorzystnie wpłynie na komin, a ponadto powoduje duże zadymienie gdy będziesz palić w kominku, a to nie jest za bardzo przyjemne. W tej kwestii bezwarunkowo oddaj trochę zaufania wypróbowanej firmie. Jest ich na rynku niebywale dużo – drewno kominkowe złotokłos przykładowo jest w stanie to zaoferować w kilku różnych miejscówkach.

Jakie drewno wybrać do kominka? Za najlepsze uważane jest grab, gdyż ma niemałą kaloryczność, oddaje spore ilości ciepła, łatwo się rozpala. To drewno ze średniej półki cenowej, jednak ma nieduże powodzenie – daje mały płomień, zaś posiadacze kominków wolą relaksując się przy tańczącym ogniu. W tej sprawie najlepiej sprawdzi się buk lub jesion – oba dają silny płomień, a ich wartość opałowa, przede wszystkim jesionu, jest jedynie minimalnie niższa od wartości grabu. Na uwagę zasługuje także brzoza – ma malutko kory, która znacznie obniża wartość opałową drewna, jest spalane równym, bardzo ładnym płomieniem. Zarazem jest względnie niekosztowna w porównaniu do innych gatunków.Powiązane słowa: