Klon palmowy – krzew o pięknych liściach

Klon palmowy wytykany jest za jeden z najbardziej ozdobnych krzewów na świecie. Mówi się nieraz, że ogród warto pielęgnować tylko w takim celu, by móc czerpać radość z jego wdzięku. Zwłaszcza konkretna z jego odmian - Czerwony klon palmowy Atropurpureum, okazuje się być cząstką z robiących wrażenie i najczęściej chcianych przez fascynatów ogrodnictwa roślin.

Zdaje się być to jednocześnie najskrupulatniej poszukiwana na polskich ziemiach odmiana tego krzewu. Nie zważając na to co jest w stanie sugerować polskie określenie, klon palmowy nie ma ani odrobinki wspólnego z palmami. Nazwa ta powstała w skutek błędu tłumacza. Klon palmowy to w języku łacińskim Acer palmatum, gdzie „palmatum” oznacza „dłoniasty” i nawiązuje do ukształtowania liści tego krzaka. Na świecie uprawia się mniej więcej 350 odmian klonu palmowego. Niestety nie są one wszystkie znane polskim ogrodnikom, zwracając uwagę na fakt, iż większość z nich jest dobitnie delikatna i nie cierpi mrozów.

Krzewy te pochodzą z Dalekiego Wschodu, głównie z Japonii i Chin. Na całym globie mają swoją renomę i uprawia się je niemal od 1800 roku. To, co wyróżnia klony palmowe, to niezwykłe liście o kapitalnym, zwłaszcza czerwonym kolorze. Kolor ten zmienia się zależnie od okresu wegetacji i jest zróżnicowany wiosną, a zupełnie odmienny na jesieni. W naturalnym środowisku klon palmowy może osiągnąć nawet 10 metrów wzwyż. Jednakże w naszych warunkach zdobywa przeważnie do 6 metrów.

Podejmując decyzję, aby posadzić klona palmowego w ogrodzie,powinno się pamiętać, iż jest to roślina niebywale wyrazista i rozpoznawalna. To sugeruje powinna zostać posadzona jako dominujący element konkretnej kompozycji. Klon palmowy przydaje się również do uprawy w donicach, więc można go umiejscowić na tarasie lub balkonie.Powiązane słowa: