Kilka rad jak zrobić konfiturę na zimę

Smakiem a także aromatem owoców pragniemy napawać się przez cały rok. Z tego względu należy zrobić domowe przetwory. Przetwory na zimę są dość pracochłonne w przygotowaniu, chociaż bardzo warto skosztować.

Pozamykane w prześlicznych słoikach mogą być pysznym oraz niepowtarzalnym prezentem. Nie ma co ukrywać, iż sporządzenie przetworów na zimę jest zajęciem czasochłonnym, jednak za to bardzo opłacalnym. Poza tym przygotowując własnoręcznie przetwory, znamy dokładnie ich skład jak również możemy dostosować poziom cukru do własnych konieczności lub wymienić go słodzikiem. Przed włożeniem owoców do słoika, trzeba je wybierać. Na przetwory najlepsze będą dojrzałe, lecz równocześnie nie za miękkie, bo wtedy podatne są na wszelkie obicia i obtarcia, natomiast to z kolei niebywale psuje ich smak.

Owoce, z jakich pragniemy zrobić przetwory, najdoskonalej myć przed samym smażeniem, aby przez kontakt z wodą nie utraciły jędrności. Trzeba także pamiętać, by wydrylować owoce, jakie tego wymagają. Niebywale ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie słoików a także butelek na przetwory. Należy je gruntownie wyszorować, wyparzyć lub wypiec w piekarniku, a potem zostawić do samodzielnego wyschnięcia.

W kolejnym etapie możemy zająć się takimi sprawami, jak Projekt etykiety – to znakomita zabawa dla dzieci oraz rodziców. To bardzo przydatne, jeżeli planujemy zrealizować kilka gatunków przetworów. Wtenczas słoiki będą uporządkowane, za to w naszej spiżarni będzie panował ład i porządek. Zrobione słoiki z konfiturą czyścimy z zewnątrz z pozostałości po owocach i zaczynamy pasteryzację. Słoiki z przetworami w środku gotujemy przez jakiś czas w wodzie, a potem wyjmujemy i odwracamy do góry dnem.Powiązane słowa: