Jak wybrać drewno kominkowe?

Każdy, kto ma w domku kominek, zdaje sobie sprawę, że nie należy w nim palić jakim się chce drewnem. Drewno kominkowe powinno zostać odpowiednio przygotowane i spełniać dane kryteria, żeby kominek mógł pracować wydajnie, a jednocześnie ekonomicznie.

Głównie ważny jest gatunek drewna, którego będziemy używać paląc w kominku. Najlepsze do tego będzie drewno liściastych drzew, bo drewno drzew iglastych spala się zdecydowanie w krótkim czasie, a co więcej zawiera sporo żywicy, która powoduje zanieczyszczenie kominka. Warto także znać wartość opałowądrewna, żeby wybrać to, które daje największą cząstkę ciepła. Najlepiej wypada drewno grabu, buku czerwonego czy dębu. Drewno kominkowe powinniśmy również wybierać biorąc pod uwagę to, jak znacznie może . To wynika z ilości zawartych w drewnie garbników oraz kwasów, które poprzez spalanie wydzielają substancje, mogące prowadzić do takiego zanieczyszczenia.

Inną kluczową sprawą jest to jak wilgotne jest drewno. Przesadnio wilgotne drewno spala się totalnie nieekonomicznie i produkuje dużą ilość sadzy, która prowadzi do zanieczyszczeń kominka. Wilgotność drewna do kominka nie powinna przekraczać 20%. W jaki sposób to sprawdzić? W sytuacji gdy kora bez oporu może zostać oddzielona od drewna, jego poziom wilgotności jest wciąż zbyt przekraczający normy.

Ostatnią sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest sposób jak rozdrobniono drzewo na kawałki. Powinno to zostać wykonane poprzez wykorzystanie pilarki, a ostatecznie odpowiednio wyważonej siekiery.

Jeśli chodzi o drewno do kominka tartak brzózki proponuje takie, które jest zgodne ze wspomnianymi kryteriami. Nazjlepsze okażą się być rodzime gatunki, takie jak dąb, sosna czy drewno drzew owocowych, które spala się i jednocześnie dostarcza sporą ilość ciepła.

Dodano 2017-01-22