Jak powinno być wykonane łączenie podłóg?

Kardynalną zasadą dobierania podłóg jest zapewnienie pewnej komunikacji. Miejsce łączenia posadzek winno być jak najbardziej płaskie, zrównane z powierzchnią podłogi i jak najmniej widoczne. W licznych przykładach odpowiednie okażą się specjalne listwy podłogowe.

Skutek połączenia posadzek można popsuć poprzez nieumiejętne dobranie 2 rozmaitych materiałów albo ich nietrafne zestawienie. Wrażenie wizualne jest jednakowo fundamentalne jak aspekty techniczne. Nie powinniśmy scalać wyrobów o wyraźnym rysunku, na przykład drewna o wydatnym usłojeniu z ozdobnym kamieniem czy wzorzystym gresem.

Jeden materiał może być bardziej ozdobny, zaś drugi raczej gładki, tworzący tło. Trzeba też rozsądnie zestawiać barwy. Jednak niekoniecznie należy stosować zasadę tego samego koloru. Bardzo ciekawie wyglądają zestawienia na zasadzie kontrastu albo dwie różne barwy lub 1 kolor, lecz w rozmaitych kolorach.

Materiały do stworzenia posadzki chemoodporne potrafią posiadać odrębną grubość, a nie zawsze można warstwą spoiwa do podłoża dorównać ich wysokość do pewnego poziomu. Jak wiadomo, drewno jest bardziej miękkie niżeli kamień bądź gres, lecz dobrze pielęgnowane potrafi posłużyć długie lata. Niemal każdy materiał z czasem się zużywa i niszczy, ale najświetniej jest, kiedy obie posadzki przemysłowe będą starzały się w miarę równocześnie oraz równomiernie. Podłoga drewniana, która ładnie się starzeje, jest tak samo wartościowa jak nowa.

Nie należy jednak łączyć materiałów o skrajnie różnych parametrach na wytrzymałość, jak na przykład kamień i panel laminowany o niskiej klasie ścieralności, aby nie narażać się na zbyt częstą wymianę jednego z materiałów. Demontaż starej i układanie nowej posadzki w jednej frakcji zagraża zniszczeniem owej drugiej.

Dodano 2015-02-12