Hortensje - o tych odmianach jeszcze nic nie wiesz

Hortensje chyba do końca świata zadomowiły się w polskich ogrodach. Są to niebywale ciekawe rośliny ze względu na to, że w ogrodzie mamy możliwość zmienić kolor ich kwiatów. Jest zależny on bowiem od tego, ile glinu mieści się w glebie, na której rosną. A ilość zawartego glinu zdołamy dostosowywać przy pomocy specyfików bogatych w glin, takich jak ałun amonowy czy potasowy. Zatem kiedy zależy nam na kwiatach w kolorze różowym, hortensje powinno się umiejscowić w glebie z małą zawartością glinu. Na glebach z wybitną jego zawartością kwiaty hortensji będą bowiem miały kolor niebieski.

Mimo tego, iż hortensje są określane za bardzo zróżnicowany gatunek roślinności, w naszym kraju zwykle słynne bywają głównie trzy z nich: hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa i hortensja drzewiasta. Jednakże w sklepach ogrodniczych mamy okazję poza tym zobaczyć i pozostałe, rzadsze gatunki.

Jednym z nich jest hortensja piłkowana. Jest ona bardziej tolerująca na przymrozki aniżeli modna w Polsce hortensja ogrodowa, z uwagi na to że pochodzi z górzystych rejonów Korei oraz Japonii. Okazuje się ona również znacznie o mniejszych rozmiarach, lecz bardziej rozgałęzionym krzewem. Maksymalna wysokość jaką może osiągnąć to 1 metr. Zarazem jej kwiatostany są płaskie, a liście ząbkowane. Hortensja piłkowana charakteryzuje się także tym, iż jej liście zmieniają jesienią zabarwienie na odcień czerwonego. Najbardziej inspirującą jej odmianą jest Bluebird, o błękitno-różowych kwiatach.

Inną rzadko rozpoznawaną odmianą jest hortensja dębolistna, która dopiero co może być nabyta w szkółkach w Polsce. Swoją nazwę może zawdzięczać liściom, które wykazują dębopodobny kształt, a gdy nadchodzi jesień zmieniają kolor na mix czerwieni z fioletem. Zdają się być one największą przewagą tej odmiany hortensji, bowiem w tym uwarunkowaniu klimatycznym nie za często ona kwitnie, ze względu na małą odporność na przymrozki.

Dodano 2016-12-27
Kategoria: Ogrodnictwo