Hortensja pnąca - nadzwyczajny okaz

Hortensje uznaje się za jedne z najpiękniej prezentujących się, gdy kwitną kwiatków. Ich pochodzenie można określić, że są to tereny głównie z Azji Wschodniej, gdzie da się odszukać ich powiedzmy z 80 gatunków. W Polsce najchętniej wybiera się hortensję bukietową, hortensję ogrodową oraz hortensję pnącą. Zwłaszcza ta wymieniona na samym końcu {powinna Najczęściej wspomina się o niej w samych pozytywach, ponieważ hortensja pnąca zdaje się być elementem flory o niewielkich wymaganiach, który przepięknie kwitnie. Ponadto jest jedynym pnączem wśród kilkudziesięciu gatunków hortensji. Ponadto przynależy do najbardziej niepowtarzalnych i najbardziej reprezentatywnych pnączy ogrodowych. W swoistych uwarunkowaniach pnącze można znaleźć ją w lasach Korei, Tajwanu i Japonii. Bytuje tam tworząc oplot wokół drzewa i może dochodzić od 10 do dwudziestu metrów wysokości.

Hortensja pnąca wyróżnia się wyjątkowymi zaletami, które ozdabiają ogródek w zasadzie przez cały rok. Przede wszystkim ma piękne kwiatostany w kolorze białym, które zaczynają kwitnąć już w czerwcu i mogą zdobyć nawet dwudziestu pięciu centymetrów średnicy. Kiedy nadchodzi jesień jej piękne, o ciemnozielonym zabarwieniu liście mogą zmieniać kolor na złocistożółty. Nawet w porze zimowej hortensja pnąca ma walory dekoracyjne, gdyż jej miedziano brunatne pędy przechodzą metamorfozę zabarwienia na taki w odcieniach bordo.

Jak wspomniano wyżej, hortensja pnąca jest niezwykle łatwym w uprawie gatunkiem. Szczególnie świetnie rośnie na stanowiskach zacienionych oraz jest niepodatna na mróz. Najlepiej bytuje się jej na stanowisku ciepłym i zabezpieczonym przed wiatrem, jednakże będącym w półcieniu lub całkowitym cieniu. Domaga się,by gleba była żyzną – próchniczą albo lekko kwaśną, aczkolwiek dosyć wilgotną. Koniecznie trzeba zwrócić baczniejszą uwagę na młodociane krzaczki, które wymagają cyklicznego nawadniania.

W przydomowym ogrodzie ten gatunek hortensji szczególnie dobrze się sprawdzi, ww sytuacji gdy chcemy go otoczyć niewielkiej wysokości oraz kwitnącym żywopłotem.Powiązane słowa: