Hortensja ogrodowa - też czegoś oczekuje

Nie będzie czymś przesadzonym, by stwierdzić, że hortensja ogrodowa to ten z najbardziej znanych krzewów. Jej ogromniaste, liczne kwiatostany bywają po prostu cudowne, co więcej niezwykle przez długi okres czasu się utrzymują. Nic dziwnego, że popularność tej rośliny nie gaśnie od przełomu lat. Zechciej wiedzieć, w jaki sposób uprawiać tę wyjątkową roślinę ogrodową.

Hortensja ogrodowa przyda się w każdym kącie ogródka. Mogą opiekować się nią również niezwykle początkujący ogrodnicy amatorzy, bowiem okazuje się być niezwykle prosta w uprawie. W sumie nie oczekuje szczególnej pielęgnacji. Miewa tak czy owak nawet spore wymagania co do rodzaju gleby, w której będzie posadzona.

Roślina preferuje glebę przepuszczalną, o wysokim poziomie próchnicy oraz wilgotności. Nie przeżyje na glebach ciężkich, gliniastych oraz zalewowych. W zasadzie nie zależy jej przesadnio, w jakim miejscu zostanie usytuowana – podobnie ładnie rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, ale może dojść do czegoś takiego, że na słońcu da radę piękniej kwitnąć. W cieniu może jednak lepiej się rozwijać i zdawać się być bardziej okazała oraz wybujała. Można powiedzieć, że jest mrozoodporna, jednakże w ostrzejsze zimy może co nieco przemarzać. Z tego względu dokładnie należy sadzić ją w szczególniej zastawionych oraz zacisznych częściach ogrodów. Najlepiej bytuje w południowo-zachodniej części kraju, gdzie klimat jest nieco bardziej łagodny.

W przypadku hortensji istotną rolę miewa nawożenie. Chodzi nie tyle o zasilanie jej mikroelementami, co utrzymywanie odpowiedniego pH podłoża. Przez to da radę się dobrze rozwijać i mieć ogromne kwiatostany, będące w efektownym, niebieskim kolorze. Zechciej też wiedzieć, iż kwiaty hortensji zmieniać koloryt się pod wpływem zmian kwasowości ziemi.Powiązane słowa: