Gdzie stosuje się stal nierdzewną?

Stal nierdzewna to stal mające mniej niż 1,2% węgla i co najmniej 10,5% chromu jak i inne pierwiastki stopowe. Artykuł ten wykazuje ogromną odporność na korozję, dzięki cienkiej warstwie tlenków chromu który powstaje na jego powierzchni. Warstwa takiego typu posiada umiejętności samoczynnego odbudowywania się. Możemy ją dowolnie łączyć z innymi artykułami, takimi jak: szkło, drewno, kamień i tak dalej.

Stal nierdzewna odporna jest na korozję ze strony różnych faktorów atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów jak również roztworów alkalicznych. Chodzi tu między innymi o korozje gazowe i korozje w cieczach. Nierdzewność stali otrzymuje się przez zastosowanie do stali odpowiednich komponentów, czy również jak kto woli – składników stopowych. Stal nierdzewna została odkryta we Francji w XIX wieku. Wykryto wówczas, że mieszanka żelaza i chromu zdecydowanie jak i skutecznie chroni stal przed działaniem każdych, kwaśnych substancji. Kategoria „stal nierdzewna” pozostała użyta po raz pierwszy poprzez angielskiego inżyniera H. Brearley′a. Uczony pracował dla przemysłu zbrojeniowego w laboratoriach Brown Firth w Sheffield. W 1913 roku użył on nazwy stal nierdzewna wobec własnego produktu – mieszanki żelaza, węgla i chromu. Powinniśmy zarazem rzec, iż Brearley poddał własny wynalazek działaniom octu oraz soku z cytryny oraz odkrył, że jego stal nie rdzewieje.

Stal nierdzewna w początkowej fazie używana była jedynie do wyrobu sztućców, dopiero następnie zaczęto ją stosować na szeroką skalę, też na meble nierdzewne (na przykład stół gastronomiczny) i urządzenia elektroniczne. Jak sama nazwa pokazuje, stal nierdzewna jest odporna na korozję. Jesteśmy w stanie ją śmiało wykorzystywać w agresywnym otoczeniu. Jest odporna na duże temperatury, ma lśniący połysk i jest ekologiczna, co nie jest bez znaczenia. Stal nierdzewną stosuje się w licznych sytuacjach, nie tylko jako materiał na szafki, chociaż takiego typu skorzystanie jest bardzo powszechne, zwłaszcza w teraźniejszych latach, albowiem meble nierdzewne wyglądają nowocześnie i zatem nadają się do różnorakich wnętrz.

Niegdyś meble ze stali nierdzewnej użyte były tylko i wyłącznie w kuchniach restauracyjnych, dziś spotyka się je nawet w prywatnych mieszkaniach. Nadzwyczaj często meble ze stali nierdzewnej spotykane są w warsztatach samochodowych, biurze, w laboratoriach, na salach szpitalnych, w szkołach, czy też w pomieszczeniach socjalnych. Olbrzymia wytrzymałość stali sprawia, iż wszelakie produkty wykonane z niej są niebywale trwałe.Powiązane słowa: