Ekologiczne ogrzewanie domu

W ubiegłych czasach coraz więcej domostw decyduje się na instalacje urządzeń ogrzewania, które zasilane są drzewem. Pozostaje to prawdopodobnie determinowane tym, iż drewno nie tylko jest odnawiającym się opałem, ale jest również opałem przyjaznym dla środowiska, albowiem podczas jego spalania nie przenoszą się do biosfery ani związki siarki, ani CO2. Jego spalanie jest w związku z tym o wiele bardziej dobre dla środowiska aniżeli spalanie węgla kamiennego. O drzewach co do zasady mówi się, że mają 0 bilans CO2.

Kolejną sprawą jest, że drewno jest opałem łatwo oraz szeroko osiągalnym, szczególnie w Polsce. Nie jest także paliwem, którego cena zmienia się w zależności od kondycji politycznej lub ekonomicznej na poza Polską. Drzewo nie jest ponadto obarczone daninami, a jego przetrzymywanie nie przynosi żadnych strat.

Zazwyczaj zaleca się, aby drzewo do kominka nabywać jak najbardziej kaloryczne, ale w gruncie rzeczy dobrze mieć je różne. Najbardziej kaloryczne drewno, takie jak grab czy dąb, najkorzystniej zachować na zimowe miesiące. Jesienią da się palić drewnem mniej kalorycznym, m. in. takim jak wierzba lub olcha.

Drzewo do kominka trzeba kupować z dużym zapasem czasu. Już na przełomie zimy oraz wiosny dobrze jest zaopatrzyć się w zapas na kolejny sezon, aby miało czas dobrze wyschnąć zanim trafi do spalenia. Składy, oferujące drewno do kominka, najlepiej szukać za pośrednictwem internetu. Wystarczy umieścić odpowiednie hasła, takie jak na przykład „ drewno kominkowe wypędy, drewno kominkowe nadarzyn”. Można też zatelefonować do pobliskiego nadleśnictwa, aby doinformować się kiedy oraz gdzie zamierzają najbliższą sprzedaż drzewa.

Dodano 2017-01-22