Dziecko w foteliku

Gdy planujesz  w chwili obecnejdłuższą wycieczkę samochodową z najmłodszym członkiem rodziny, zawsze zatroszcz się o jego ochronę. Wobec bardzo małej sylwetki młodego człowieka zwykłe pasy bezpieczeństwa w wielu wypadkach nie pomagają, a co gorsza, mogą nawet szkodzić.

Ten sposób zabezpieczenia przy planowaniu urlopu jest odpowiedni tylko i tylko i wyłącznie dla dojrzałych pasażerów, których klatka piersiowa i głowa znajdują się na stosownej wysokości. Najmłodszych przewozimy w związku z czym tylko i wyłącznie w specjalnie do tego celu zaprojektowanych fotelikach. Nieprzestrzeganie owej zasady grozi nie tylko sankcjami karnymi, lecz nawet utratą naszego zdrowia i życia.


Według obecnie obowiązującego prawa, obowiązkowi przewożenia w fotelikach podlegają najmłodsi, takie które nie przekroczyły 12 roku życia, ani 150 cm wzrostu. Dodajmy jeszcze, że każdy fotelik samochodowy musi być poprawnie dostosowany do budowy ciała młodego pasażera a oprócz tego jego wieku. Co także wymowne, w autach wyposażonych w poduszki powietrzne nie mamy możliwości przewozić podopiecznych na przednich siedzeniach, a tym bardziej  zakazane okazuje się lokowanie fotelika odwrotnie do kierunku jeżdżenia. W razie najmniejszej nawet stłuczki, system poduszek bezpieczeństwa uruchamia się bez nadzoru kierującego, a pracuje on z zastosowaniem siły tak niebotycznej, że bez kłopotu potrafiła by zaszkodzić małemu pasażerowi.


Dopóki latorośl nie ukończy 12 roku życia, wejście na przednie siedzenia samochodu jest zupełnie zabroniony, rzecz jasna dotyczy to przewożenia bez ochronnych fotelików, albo też siedzisk, dedykowanych większym pasażerom.Powiązane słowa: