Drzwi przesuwne czy standardowe?

Najczęściej podczas urządzania własnych czterech kątów frapujemy się nad rozwiązaniem, które oddzieliłoby albo zamknęłoby pomieszczenia. Wyszukujemy drzwi, które otwarte schowają się za jakiś mebel albo wkomponują się w ścianę pozwalając nam na wykorzystanie przestrzeni zajętych poprzez powszechne drzwi.

Chcąc oszczędzić miejsca jak i nabyć podziału pokoi możemy użyć rozwikłanie oparte na systemach przesuwnych naściennych czy też chowanych w ścianę. Drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie tak samo w niewielkim pomieszczeniu, gdzie liczy się praktycznie każdy centymetr, jak i w dużym, gdzie skrzydło otwartych drzwi blokowałoby aranżację wnętrza.

Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają wzdłuż linii ściany. Mogą się odsuwać na ścianę i wtedy po otwarciu są widoczne lub ukryte w specjalnej kasecie - wtedy giną w ścianie. Można je wykonać na każdym etapie budowli domu. Model montażu jest zależny od tego, czy ściany już stoją, jak rozległy jest otwór drzwiowy, plus od tego, jak wiele mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi.

To parę konceptów, gdzie dekoratorzy proponują zastosowanie drzwi przesuwnych: a) pomiędzy garderobą a sypialnią – kiedy przesuniemy drzwi zakryjemy poranny rozgardiasz panujący najczęściej w garderobie bądź sypialni. b) między pokojami średniej wielkości – po przesunięciu drzwi nabędziemy rezultat jednego, dużego pomieszczenia, zmieniając tym samym areał i funkcje mieszkania, np. pokój dzienny połączony z jadalnią będzie sprawiał uczucie przestronnego salonu. c) pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią – po rozsunięciu drzwi tworzy się wielka przestrzeń, po zamknięciu 2 odrębne pomieszczenia, dla przykładu sypialnia plus kuchnia. d) w przedpokoju – drzwi przesuwne idealnie sprawdzają się jako zamknięcia szaf wnękowych.

Drzwi przesuwne to nie tylko wygoda, ale głównie wzorzec na zaoszczędzanie przestrzeni, głównie w niewielkich pomieszczeniach.Powiązane słowa: