Drewno kominkowe nie wszystkie są ideałem

Wyselekcjonowanie drewna kominkowego nie jest nieskomplikowany, zwłaszcza gdy nie masz jeszcze doświadczenia z nabywaniem właściwego opału. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę doszukując się idealnego drewna kominkowego.

Przede wszystkim, drewno nie może być nienależycie dosuszone ani miękkie. Najlepiej sprawdzi się skrupulatnie wysuszone oraz twarde – takie ostatecznie sprawdzi nam się przy próbie rozpalenia, a co więcej nie było wytworem znacznych ilości dymu bądź substancji smolistych. Pod względem jak przygotować oraz wysuszyć drewno, przystoi zaufać odpowiedniej firmie, która się tym specjalizuje. Jeżeli chodzi o drewno do kominka kwirynów ma swojej ofercie kilka niezłych rozwiązań.

Ponadto warto sprawdzić, czy drewno jest właściwie rozdrobnione. Pojedyncze kostki nie powinny mieć więcej niż 20-30 cm długości – takie natychmiastowo obejmuje ogień i proporcjonalnie spalają. Poza tym dobrze zapamiętać, że lepiej będzie, by nie posiadały dużej ilości kory. Ona zostaje spalona jak pierwsza, przeto po prostu zmniejsza jakość drewna. Pożąda się, aby nie stanowiły więcej niż 22% masy drewna, chociaż jest to zależne od konkretnego gatunku – wysoka zawartość kalorycznej kory jest charakterystyczna dla dębu, najniższa to domena buku.

W kontekście drewna do kominka niepodważalne znaczenie posiada też zapach i dymienie. W końcu kominek zwykle stoi w salonie lub innym wpadającym w oczy usytuowaniu w domu. Dlatego ważne, żeby palące się drewno nie pachniało nieprzyjemnie. Najbardziej odpowiedni pod tym względem jest dąb, który wydziela subtelny zapaszek. Chciej zwrócić również uwagę na brzozę, która jest tworem najmniej dymu. Pod tym względem stanowczo jednak zwyciężają drzewa owocowe – one mają najprzyjemniejszy aromat i, o ile zostaną odpowiednio wysuszone, nie wytwarzają nieprzyjemnie gryzącego dymu.Powiązane słowa: