Drewno kominkowe - wiedz jak je użyć, by dobrze napalić

Metod rozpalania kominka zdaje się być sporo, lecz najważniejsze można uznać to, by do tego celu sięgnąć po najwyższej jakości drewno do kominka, które będzie stosownie podzielone na cząstki oraz przygotowane.

Próbę rozpalenia w kominku, by uatrakcyjnić sobie czas spędzany obok bliskich twemu sercu, powinno się to zacząć od przygotowania rusztu. Na nim układamy warstwy cząstek drewna, a w sam środek umieszczamy podpałkę nadającą się do tego, by palić nim w kominku, po czym ją podpalamy. Gdy po 10 minutach, przy zamkniętych drzwiczkach, ogień zajmie już wszystkie kawałki drewna, stopniowo dokładamy następne porcje, żeby móc zachować ogień. Innym sposobem palenia w kominku jest umieszczenie szczapu po obu stronach paleniska. Na tak wykonanej konstrukcji należy ułożyć małe kawałki drewna tak, aby kształtem przypominały gwiazdę albo krzyż i umieścić blisko podpałki.

Tak przygotowane drewno powinno podpalić w miejscach, w których została położona podpałka. Gdy ogień się już rozprzestrzeni, powolutku powinniśmy dokładać kawałki drewna, aby zwiększyć płomień, a następnie podtrzymywać ogień. Decydując się na jakąkolwiek z przedstawionych metod, rozsądnie jest pamiętać też o pewnych uniwersalnych regułach. Podczas palenia warto jest skupić się na kontroli ilości ilość dochodzącego tam powietrza tak, aby spalanie następowało w umiarkowanym tempie. Zbyt ogromny płomień jest niebywale niekorzystny ze względów ekonomicznych, zaś przy tym powolne tlenienie cząstek drewna jest w stanie powodować większe zanieczyszczenie kominka oraz całego komina. Podobnie drewno kominkowe żyrardów, jak i wszelkie inne najlepiej rozpala się, gdy w pierwszych minutach dostaje należną ilość powietrza. Najlepiej wówczas pozostawić otwarte szybry, a po 10-15 minutach będzie można je przymknąć i czerpać radość ze stałego płomienia w kominku.

Dodano 2017-02-22