Dobry wybór drewna do kominka to podstawa

Relaks przy kominku zdaj się być bardzo sprawiający przyjemność, ale nie jest to jedyny powód, dla którego sporo osób podejmuje decyzję o tym, by zamontować kominka w mieszkaniu bądź domu. Tak czy owak nie tylko – sporo osób ogień z kominka wykorzystuje także do ogrzewania mieszkania, choćby w części. Ażeby to połączenie przyjemnego z pożytecznym wydało się być odpowiednie, musisz jednak wybrać właściwe drewno do kominka. Dowiedz się, jakie kryteria powinno spełniać.

Drewno kominkowe powinno spełniać kilka niepodważalnych kryteriów – najważniejszym jest to, iż żąda się, by było suche – nawet tylko odrobinkę wilgotne jest w stanie się bardziej dymić i ma możliwość uszkadzać komin. Dodatkowo optymalnie powinno być także gęste i twarde – tego typu ma najwyższą wartość opałową. Wskutek tego ogromną famą wyróżnia się jesion, jednak może być stosunkowo twardy do porąbania na niewielkie cząstki. Dlatego lepiej jest dokonywać zamówień na już gotowe, pocięte drewno, o pożądanej szerokości 20-30 cm. Tak przygotowane drewno posiada w ofercie niezwykle wiele fachowych firm i w tym przypadku faktycznie warto zaufać profesjonalistom. Jeżeli chodzi o drewno kominkowe stare babice na przykład mają parę ciekawych propozycji. Konkretne firmy na zamówienie przygotowują wybrany gatunek drewna, wysuszają je i przywożą do domu.

Kolejnym kryterium wyboru drewna jest zawartość kory. Ta albowiem bardzo mało czasu potrzebuje, aby się spalić, dlatego zdecydowanie zmniejsza wartość opałową drewna. Z tego względu najczęściej wybiera się grab – posiada niewielki poziom okorowania – maksymalnie 7%. Najwięcej posiada dąb – niemal 22%, a mimo wszystko wielokroć pali się nim w kominkach, gdyż ma bardzo miły zapach w czasie spalania, odpowiedzialne za to zdają się być spore ilości olejków eterycznych, które uwalniają się pod wpływem temperatury.Powiązane słowa: