Dobra kawa w domu

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i dzięki temu możemy dostrzec kolejne oblicza aromatycznego trunku. Parzenie kawy możemy nazwać rytuałem. W dużej mierze od niego zależne jest czy kawa będzie smakowała odpowiednio bądź też nie.

Zalanie kawy wodą to nie wszystko co należy zrobić. Wydaje się, iż nie ma nic prostszego od technik zaparzania kawy. Wszak starczy uruchomić ekspres ciśnieniowy do kawy, który wykona za nas wszystko albo zalać zmielone ziarna kawy gorącą wodą. A jednakże tak do końca nie jest. Powinniśmy umieć parzyć kawę i w dodatku nie jest to banalna profesja. Akuratne miejsce, czas jak i towarzystwo to połowa sukcesu do picia kawy. Druga połowa to oczywiście odpowiednie sporządzenie.

Odpowiednio, kiedy dysponujemy młynkiem do mielenia ziaren kawy lub ekspresem z wbudowanym młynkiem. Napar przygotowany ze dopiero co zmielonych ziaren smakuje najdoskonalej. Nie lada znaczenie dla smaku kawy ma czas jej parzenia, bowiem najszybciej uwalniają się substancje zapachowe, w kolejnym kroku smakowe, a na końcu gorzkie. Najprostszy wzorzec to zalanie kawy, ale nigdy w życiu nie wrzątkiem. Wysoka temperatura wody winien wynosić mniej więcej 85°.

Zwyczajnie zagotowanej wodzie dajmy chwilę postać, grubość zmielonych ziaren musi wynosić około 0,2 mm. Przyrządzenie kawy po turecku polega na zalaniu kawy zimną wodą a ponadto doprowadzeniu jej do wrzenia w tygielku czy może emaliowanym garnuszku, rondlu ze szczelną pokrywką. Mamy możliwość również użyć w tym celu ogniotrwały dzbanek ceramiczny. Filtrowanie polega na przelewaniu gorącej wody przez zmieloną kawę umieszczoną na sitku lub też wkładce z bibuły filtracyjnej. Kawa winna być zmielona średnio, około 0,2 – 0,25 mm.Powiązane słowa: