Czym właściwie jest spawalnictwo?

W XXI wieku gałęzie wiedzy są bardzo rozległe i sięgają każdego zakątka. Jednym z rozgałęzień okazuje się spawalnictwo. Ze względu na rozwój technologiczny płaszczyzna ta w bardzo szybkim tempie się powiększa. Tworzy się coraz to precyzyjniejszy sprzęt spawalniczy, mający ułatwić pracę.

Spawanie jest zjawiskiem, który polega na łączeniu ze sobą materiałów topliwych, przede wszystkim metali, ale również aluminium i tworzyw sztucznych. Spawanie opiera się na miejscowym rozgrzaniu materiału spawanego i stopieniu brzegów detali poprzez dodanie spoiwa. Takim łącznikiem może być np. drut spawalniczy. Temperatura podczas spawania za każdym razem przewyższa temperaturę topienia się metalu. Źródłem ciepła wykorzystanym w sprzęcie spawalniczym jest łuk elektryczny wytwarzany przez prąd.

W zależności którym urządzeniem spawalniczym dysponujemy, możliwe jest spawanie w poniższych metodach, takich jak MIG/MAG, TIG lub MMA/SMAW. Każda z dostępnych metod może zależeć od materiału jaki chcemy spawać i jego grubości. Jeszcze przed rozpoczęciem spawania należy dobrać stosowny sprzęt spawalniczy do metody przez nas wybranej. Gwarantuje to najdogodniejszy i błyskawiczny proces spawania.

Podczas korzystania ze sprzętu spawalniczego należy zawsze zachowywać normy bezpieczeństwa. W tym celu ważne jest posiadanie osłony na twarz i specjalnego ubrania roboczego. Dodatkowo trzeba nie zapomnieć o zabezpieczeniu terenu, w którym będziemy spawać ponieważ odpryski mają możliwość doprowadzić np. do pożaru.Powiązane słowa: