Czy alkohol wyszczupla?

Alkohol posiada wiele kalorii - i to kalorii pustych, czyli takich, jakie nie niosą ze sobą nijakich składników odżywczych. Najmniej kalorii zawiera wino wytrawne, najwięcej kalorii - piwo ciemne pełne. Kłopot z nadwagą najczęściej dotyka jednostek, które nie stronią od alkoholu.

Procenty niebywale szybko przekładają się albowiem na dodatkowe centymetry w biodrach. Piwo, wino, wódka tuczą, rozkładając się w organizmie, zamieniają się w glukozę. Jeden gram czystego alkoholu jest to 7 kcal. Pprosto policzyć, że 100 g to 700 kcal. Lecz na napoje alkoholowe składa się nie tylko etanol, lecz również woda, węglowodany i białko.

Jeśli porządnie zmieszamy wszystkie składniki - pozyskamy wódkę. No dobrze, ale ile kalorii ma piwo, wino, wódka? Sto gram czystej wódki to niemal 280 kcal, za to pół litra piwa Guinness - 380. Wino wytrawne, jakież średnio posiada 11% alkoholu, może posiadać około 70 kcal (na 100 g), a wina słodkie, z 16% zawartością alkoholu, już 150 kcal.

Piwo także tuczy - 100 g jasnego to 70 kcal, a bezalkoholowego - 25 kcal. Wydawałoby się, że to odrobinę. Wiele pustych kalorii mają również alkohole kolorowe. Na przykład kieliszek wytrawnego Martini to 60 kcal, zaś koniaku - 160 kcal. Ilość kalorii wzrasta, jeśli alkohol pozostanie podany w formie drinka. Przykładowo 20 ml ginu to 60 kcal, ale podany z tonikiem już 170 kcal. Alkohol wypijany w niewielkich ilościach w ogóle nie jest tuczący.

Bardzo warto jednak wziąć pod uwagę, iż w większości wypadków nie kończy się na jednym kieliszku bądź małym piwie. I tak w toku jednego spotkania z przyjaciółmi moglibyśmy wypić przykładowo 1000 kcal. Przeto nim zamówimy kolejny kufel piwa czy też lampkę wina zastanówmy się czy warto poświęcać a także marnować trud zadany sobie w toku diety.Powiązane słowa: