Co zrobić aby pomidory rosły zdrowo?

Pomidory to najłatwiejsze i najbardziej wdzięcznych warzyw, takie które jesteśmy w stanie hodować w naszym przydomowym ogrodzie. Łatwa uprawa nie eliminuje jednak niezbędności przestrzegania poniższych zasad. Pomidor uwielbia ciepło i słońce. Najdoskonalej rośnie na glebie żyznej, lekkiej, zasobnej w próchnicę oraz prawidłowo zatrzymującej wilgoć.

Gdy wybieramy odmianę pomidorów, wybierzmy te które rosną w regionie, w jakim przebywamy. Zawodowcy z naszego centrum ogrodniczego albo doświadczeni ogrodnicy doradzą nam przy ich kupnie. Zakupmy zdrową rozsadę jak również sadźmy ją w dobrze przygotowanej glebie. Pomidory ukorzeniają się raczej głęboko, a więc należy przewrócić glebę do głębokości co najmniej 60 cm i wmieszać w nią obornik kurzy. Po wysadzeniu roślin, trzeba obficie je podlewać i nie dopuszczać do ich przesuszenia. Po około 6 tygodni od wysadzenia, powinniśmy odżywić rośliny nawozem z wielką zawartością azotu. W kolejnym kroku powinniśmy nawozić z umiarem, albowiem częstsze nawożenie będzie wzmagać wzrost liści kosztem owoców. Wzrastające rośliny powinniśmy przywiązać do tyczki. Wyłóżmy grubą warstwę materiału organicznego i pod żadnym pozorem nie dajmy roślinom wysychać.

By uzyskać z roślin sporo owoców dobrej jakości, nie można pozwalać pomidorom na optymalny wzrost. Odpowiednio je przycinać na zaczątku okresu wegetacji, co skieruje wszelkie siły roślin tworzenie owoców, za to nie licznych pędów, jakież nie zdążą zakwitnąć ani owocować. W czasie chłodu oraz wilgotnej pogody, należy opryskiwać zapobiegawczo preparatem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory potrzebują dużej pielęgnacji.

Codziennie dobrze jest kontrolować wszelkie rośliny, czy nie ma na nich zmian chorobowych. W okresie letnim pomidory zrywane są w miarę dojrzewania.Powiązane słowa: