Co powinniśmy wiedzieć o PIT-11?

Każdego roku każdy pracujący musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Zanim jednak to zrobi, powinien dostać od pracodawcy PIT-11.

W jakiej formietrzeba przekazać deklarację do Urzędu i pracownikowi?

Od 2019 roku pracodawcy zobligowani są, aby przekazać deklarację w formie elektronicznej do końca stycznia. Pracownikowi natomiast można przekazać ją w formie elektronicznej lub tradycyjnej do 28 lutego.


W ilu egzemplarzach przygotowuje się PIT-11?

Przedsiębiorca wystawia PIT-11 w trzech kopiach. Pierwszy skierowany jest dla pracownika, drugi dla urzęde właściwego dla pracownika i dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie musi składać PIT-11?

Istnieją przypadki, w jakich pracodawca nie ma obowiązku wysyłać PIT-11, pomimo że zatrudniał u siebie pracowników. Przykładowym z nich może być zatrudnianie pracowników na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, których wynagrodzenie ogółem nie jest większa niż 200 zł. W ich przykładzie pracodawca odlicza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Dlaczego tak ważne są deklaracje PIT-11?

Deklaracje PIT-11 są bardzo ważne dla każdego pracownika. Ponieważ na ich podstawie pracownik jest w stanie uzupełnić swój roczny PIT z tytułu podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianami prawa na jej podstawie także urząd sporządza zeznanie podatnika.


PIT-11 jest podstawą rozliczenia pracownika z urzędem. Bez różnicy czy pracodawca korzysta z biura księgowego, czy sam tworzy swoją dokumentację do wystawiania PIT-11 dla swoich pracowników, może korzystać z programu do rozliczeń podatku. Znaleźć go możesz na portalu www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: